Bitcoin Fiyatı Birkaç Yıl İçinde 10 Kat Artabilir

Bitcoin Fiyatı Birkaç Yıl İçinde 10 Kat Artabilir

Paylaş
Bitcoin Fiyatı Birkaç Yıl İçinde 10 Kat Artabilir

Kripto para camiasının en ünlü analistlerinden biri olan PlanB, Bitcoin fiyatıyla ilgili yeni tahminlerde bulundu. Stok-akım (S2F) modelini Bitcoin fiyatına uyarlamasıyla tanınan PlanB, BTC’nin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 10 kat değerlenebileceğini düşünüyor.

Sınırlı Arz

Stok-akım modeli günümüzde Bitcoin ve altın gibi sınırlı arzı bulunan ürünlere uygulanabiliyor. Bu modelde bir ürünün stoğu (o ürünün toplam arzı) ile o ürünün akımı (üretim hızına) arasındaki ilişkiye bakılıyor. Eğer bir ürünün arzı sınırlıysa ve o ürünün üretim hızı düşükse o ürünün değer kazanacağı varsayılıyor.

Bir ürünün stok-akım oranının yüksek olması, o ürüne ulaşmanın zaman geçtikçe zorlaşacağı anlamına geliyor. CNBC’deki Fast Money programından tanıdığımız Brian Kelly geçtiğimiz gün paylaştığı bir grafikte Bitcoin’in stok-akım oranının, halving sonrasında altınınkinden bile yüksek olacağını belirtti.

Her halving sonrasında bloklardaki ödül miktarı azalacağı ve böylece daha az BTC üretileceği için Bitcoin’e ulaşmak zamanla zorlaşacak. Öyle ki Bitcoin’e ulaşmak bir noktada altına ulaşmaktan daha zor olacak. İşte S2F modeline göre Bitcoin tam olarak bu noktada değer kazanmaya başlayacak.

10 Katına Çıkabilir

S2F modelini Bitcoin’e uyarlayarak ün kazanan PlanB, kısa süre önce Bitcoin fiyatıyla ilgili bazı tahminlerde bulundu.

PlanB mayıs ayında yapılacak olan halvingin 2012 ve 2016 yıllarındaki halvinglere benzeyeceğini söyledi. Kendisinin görüşlerine göre S2F modelinin Bitcoin için geçerli olup olmadığını bu yılki halving ile birlikte öğreneceğiz.

Eğer S2F modeli halving sonrasında da geçerli sonuçlar vermeye devam ederse bu Bitcoin yatırımcıları için iyi haber demektir. Çünkü S2F modeli Bitcoin fiyatının zamanla yükseleceğini gösteriyor. Hatta PlanB’ye göre BTC’nin halvingden sonraki 1-2 yıl içerisinde 10 katına çıkması mümkün olacak. Fakat PlanB’nin bu noktada “kesin bir sayı vermediğini” de belirtelim.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap