Bitcoin Fidye Saldırısına Maruz Kalan Şirket, Müşteri Bilgilerini Sızdırdı!

Bitcoin Fidye Saldırısına Maruz Kalan Şirket, Müşteri Bilgilerini Sızdırdı!

Paylaş
Bitcoin Fidye Saldırısına Maruz Kalan Şirket, Müşteri Bilgilerini Sızdırdı!

Fidye yazılımları olarak bilinen ransomware yöntemi, son yıllarda en hızlı büyüyen siber tehditlerden birisi haline geldi. Özellikle Bitcoin veya diğer kripto para birimleri ile fidye alınmasının devamında takibin imkansıza yakın bir hal alması, siber saldırganları teşvik etmeye devam ediyor.

Travelex isimli bir döviz şirketi Sodinokibi isimli fidye yazılımın en güncel kurbanı oldu. Saldırganların 6 milyon dolar değerinde fidye talep ettiği biliniyor. BBC’nin aktardığı habere göre ise fidye büyük ihtimalle kripto para birimi ve özellikle Bitcoin olarak talep edilmekte.,

Travelex tarafından 7 Ocak tarihinde yapılan açıklamada, sızıntının 31 Aralık tarihinde fark edildiği belirtildi. Şirket yetkilileri önlem olarak bütün sistemi kapatsa da, saldırganlar 5GB boyutunda hassas müşteri bilgisini indirdiklerini beyan etmekteler. Müşterilerin doğum tarihleri, kredi kartı bilgileri ve ulusal kimlik kartı bilgileri gibi detayların saldırganların eline geçmesi kesinlikle daha büyük zararlara yol açabilir.

Kripto Para Fidyesi Arttırılabilir

Hacker’lar ödemenin yapılması durumunda bütün verileri sileceklerini ve bütün ağı eski haline döndüreceklerini iddia etseler de, borsa yetkilileri buna inanmakta güçlük çekiyor. Saldırganlar iki gün içerisinde fidyenin ödenmemesi durumunda miktarın iki katına çıkartılacağını ve sonra 7 günlük bir süre ile bütün verilerin satılacağını açıkladı.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap