Bitcoin, Fed faiz artışı sonrası sağlam kaldı

Bitcoin, Fed faiz artışı sonrası sağlam kaldı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, Fed faiz artışı sonrası sağlam kaldı

Investing.com – ABD Merkez Bankası Fed’in 25 baz puan faiz artışı ve kurumdan gelen şahin söylemlere karşılık Bitcoin yatırımcısı, bu gelişmeye aşırı tepki vermedi. 

Bitcoin fiyatı, sabah saatlerinde yüzde 3,3 oranında değer artışıyla 40.900 dolardan el değiştirirken son 24 saatlik işlem hacmi 34 milyar dolara yakın seyrediyordu. Dün akşam saatlerinde Fed açıklaması öncesi Bitcoin fiyatının 40.500 dolar seviyelerinden 39.300 dolara kadar gevşedi ve ardından 41.000 dolar bandına adım attı. 

En büyük kripto para birimi, dün akşam saatlerinden bu yana 40.900 – 41.300 dolar bandında hareketini devam ettiriyor. Güncel duruma göre Fed faiz artışı sonrası Bitcoin’de yüzde 3 oranında bir değer artışı oldu.

ABD Fed’den politika açıklaması

Fed yaptığı açıklamada, pandemi nedeniyle arz ve talep dengesizlikleri, yüksek enerji fiyatları ve fiyat baskısındaki artış nedeniyle enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini söyledi. Bunun yanında kısa vadede, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve ilgili olayların enflasyon baskısını artırmasının ve ekonomiyi aşağı çekmesinin muhtemel olduğu görüşleri iletildi. Ek olarak Fed, yakın zamandaki bir toplantıda bilanço azaltımına devam edileceğini duyurdu. 

Şubat ayında gelen ve son 40 yılın en yüksek seviyesi olan %7,9’luk tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Fed Açık Piyasa Komitesi tarafından onaylandı ve birçok ekonomist enflasyonun henüz zirveye ulaşmadığını tahmin ediyor. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Salı günü bildirildiği üzere, üretici fiyat endeksi (ÜFE) Şubat ayında tarihte ilk kez %10 arttı.

Fed’in politika açıklaması, kripto para sektörü tarafından da yakından izlendi. Bu sene takip edilecek olan faiz artırım serisiyle birlikte bilanço azaltımı beklentisi, riskli varlık sınıfında olan başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar üzerinde bir risk olarak görülmeye devam ediyor.

Fed’in faiz artırımına gidileceğine kesin gözüyle bakıldığından çoğu kripto para yatırımcısı bu gelişmenin fiyatlandığı görüşüne sahipti. Açıklama sonrası ise Bitcoin ve altcoin’ler üzerinde aşağı yönlü bir satış baskısı görülmedi. Uzmanlar faiz oranlarından ziyade parasal sıkılaştırmanın başlamasıyla ilgili söylemlerin kripto para piyasalarında daha ciddi etkileri olabileceğini düşünüyorlar. 

Çarşamba günkü politika açıklaması ve duyuruyla birlikte, Fed ayrıca üç aylık ekonomik tahminlerini ve bankalar arasındaki gecelik borç verme faizine ilişkin beklentileri gösteren bir nokta grafiği de yayımladı. Mevcut beklentilere göre faizler, 2022’de yedi kez 25 baz puan artırılarak oran, %2,8’e çıkarılacak. Üç ay önce, bu tahmin 100 baz puan daha düşüktü.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap