Bitcoin ETF’leri tekrar talep görmeye başladı: BITO ETF’de yeni rekor 

Bitcoin ETF’leri tekrar talep görmeye başladı: BITO ETF’de yeni rekor 

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin ETF’leri tekrar talep görmeye başladı: BITO ETF’de yeni rekor 

Investing.com – 2021 yılında kripto para piyasası gündemini uzun bir süre meşgul eden Bitcoin ETF ürünleri, bugünlerde yeniden gündem olmaya başladı. 

Bitcoin ETF’leri, son zamanlarda ciddi miktarlarda BTC girişleriyle dikkat çekiyor. ABD’nin ilk Bitcoin dayanak varlıklı borsada işlem gören fonu (ETF), ProShares ETF (BITO), New York Menkul Kıymetler Borsası’nda yeni bir rekor kırdı. Arcane Research’e göre BITO ETF, 28.000 BTC’nin üzerinde bir giriş görerek rekor bir seviyeye ulaştı. BTC girişlerinin özellikle son iki haftada yoğunlaştığı görüldü.

Yorumcular, Bitcoin vadeli fiyatına dayalı ETF’lere olan talebin Bitcoin spot fiyatı üzerinde dolaylı bir etki oluşturabileceğini düşünüyorlar. Güncel duruma göre yatırımcıların kısa vadeli risklerini dengelemek için spot Bitcoin pazarında kripto para talebinde bulunabileceği düşünülüyor. 

Sonuç olarak araştırma şirketi, ETF’lerde görülen güçlü girişlerin, yatırımcıların Bitcoin’e olan talebinin ETF’ler gibi geleneksel yatırım yöntemleriyle arttığına işaret etti.

Purpose Bitcoin ETF’si 36.271 BTC’ye sahip

Glassnode verileri, Kuzey Amerika’nın ilk Bitcoin ETF’si olan Purpose Bitcoin ETF’de şu an 26.271 BTC’nin olduğunu gösteriyor. Bu rakam bir ETF’de tutulan en yüksek Bitcoin miktarı. Son iki haftada ise Purpose Bitcoin ETF’ye 2.473 BTC girişi görüldü.

Yüksek miktarlı Bitcoin adresleri son bir ayda yüzde 8,3 arttı

Bitcoin fiyatının yükseliş eğilimi devam ederken Blockchain verileri, şu an 2.000’den fazla adresin en az 1.000 BTC’ye sahip olduğunu gösteriyor ve bu rakam son bir yılın en yüksek seviyesi. Yaklaşık bir ay önce Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başladığı zamandan bu yana büyük miktarlı Bitcoin adreslerinin sayısında dikkate değer bir artış görüldü.

Son duruma göre 1.000 ve 10.000 arasında BTC tutan Bitcoin adresleri, son bir ayda dünyanın en büyük kripto varlık miktarını artırdı. Böylece büyük Bitcoin adreslerinin toplam sayısı son bir aylık periyotta yüzde 8,3 oranında artış gösterdi. 

Bitcoin dışında diğer yüksek piyasa değerine sahip kripto varlık birikiminde de bir yükseliş söz konusu. Santiment verileri 336 XRP adresinin en az 10 milyon tokene sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca Cardano ve Aave gibi altcoin’lerin birikiminde önemli artışlar gözlemlendi.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap