Bitcoin En Büyük Sınavını Verecek

Bitcoin En Büyük Sınavını Verecek

Paylaş
Bitcoin En Büyük Sınavını Verecek

Popüler kripto para borsalarından BitMEX, son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmelerle ilgili yeni bir rapor yayınladı.

Koronavirüs paniği tüm dünyayı sarmışken Dow Jones geçtiğimiz günlerde 1987’den beri görülmüş en kötü günü yaşadı, altın fiyatı düşmeye başladı ve birçok hisse değer kaybetti. Fed gibi merkez bankaları bu süreçle başa çıkabilmek için faiz indirimi yoluna gittiler ve repo operasyonlarıyla ekonomiye yüklü miktarda likidite sağladılar.

BitMEX merkez bankalarının artık “çıkmaz bir yola” girdiğini belirterek ve içinde bulunduğumuz durumun ciddiyetini vurguladı. BitMEX’e göre Bitcoin bu şartlar altında en büyük sınavını verecek.

En Büyük Sınav

BitMEX’in öngörülerine göre birçok devlet Koronavirüs ile mücadele etmek için bütçe açığı vermek zorunda kalacak. Hükümetlerin Koronavirüs yüzünden büyük bir baskı altında kalacaklarını öngören BitMEX, şunları söylüyor:

“Hükümetler halktan büyük bir baskı görecekler. İlk olarak Koronavirüsün ekonomik etkilerini azaltmaya çalışacaklar. İnsanlar olası bir ekonomik çöküş halinde bile temel ihtiyaçlarını giderebilsinler, şirketler bu süreçte ettikleri zararı telafi edebilsinler diye insanlara fon sağlayacaklar. Fakat hükümetlerin harcamalarındaki bu artış sadece virüs yüzünden artmayacak. Gitgide artan servet ve gelir eşitsizliği de hükümetleri daha fazla harcama yapmaya itecek.”

BitMEX’in araştırmalarına göre hükümetlerin böyle bir yol izlemeleri, merkez bankalarının politikalarını etkileyecek ve ekonomi politikalarında büyük değişiklikler göreceğiz. Zaman içerisinde enflasyonda ciddi dalgalanmalar görüleceğini belirten BitMEX, bu dalgalanmaların adeta bir şok etkisi yaratacağını vurguluyor:

Enflasyonda sert bir şok etkisi göreceğiz. Toplum olarak böyle bir enflasyonu uzun süredir görmemiştik. Enflasyon oranları 30 yılı aşkın süredir kısmen düşük ve stabildi. Ne politikacılar ne de genel halk ne gibi risklerle karşı karşıya olduğumuzun farkındalar. Enflasyonun tam olarak ne zaman baş göstereceğini bilemiyoruz ancak bir noktada bir şok etkisi yaşayacağız. Yalnızca ekonomik değil kültürel de bir şok yaşayacağız.

BitMEX’in araştırmalarına göre enflasyon şokunun yaşanmasıyla birlikte Bitcoin en büyük sınavını vermeye başlayacak:

Enflasyon oranlarının artması altına yarayacak gibi görünüyor. Peki Bitcoin ne olacak? İnsanlar Koronavirüs yüzünden ABD Doları’na sığınınca Bitcoin neredeyse %53 oranında değer kaybetti. Fakat Bitcoin, enflasyondaki dalgalanmalardan sonra harekete geçebilir. Biz ekonomide ve finansal piyasalarda dalgalanma başladığı zaman Bitcoin’in önüne büyük bir fırsat çıkacağını düşünüyoruz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap