Bitcoin düşerken 755 bin türev trader’ı milyonlar kaybetti

Bitcoin düşerken 755 bin türev trader’ı milyonlar kaybetti

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin düşerken 755 bin türev trader’ı milyonlar kaybetti

Kripto para evrenindeki en büyük çöküşlerden biri dün yaşandı ve Bitcoin 30 bin dolar seviyesine kadar düştü. BTC kısa sürede toparlanıp 37 bin dolara yükselirken bu sert düşüş ve volatilite sadece bir günde 755 bin kadar kripto para türev trader’ının tasfiye olmasına sebep oldu.

Geçen sene 12 Mart çöküşü kripto para yatırımcılarının belki de hayatları boyunca akıllarından çıkmayacak bir gündü. Dünya piyasalarındaki pandemi kaynaklı düşüş Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara da büyük darbe vurmuş ve BTC fiyatı 4 bin doların da altına inmişti. Bu düşüşten sonraki en büyük ve belki de yine uzun süre unutulmayacak bir düşüş hikayesi de dün yaşandı.

Bir trader 67 milyon dolar kaybetti

Elon Musk’ın açıklamaları başta olmak üzere birçok sebepten ötürü bir süredir aşağı yönlü giden Bitcoin, 30 bin dolar seviyesine kadar indi. Birçok teknik analistin de beklemediği bu gidişat 24 saat içinde 755 bin trader’ın tasfiye olmasına sebep oldu. Huobi borsasında işlem yapan bir trader ise bu düşüş nedeniyle tam 67 milyon dolar zarara uğradı.

12 saatte 8 milyar dolara yakın tasfiye

Kısa süre içinde 30 bin dolar seviyesine inen ve yaklaşık yarım saatte de tekrardan 37 bin dolara yükselerek adeta belini doğrultan Bitcoin’in bu sert hareketleri 12 saat gibi kısa bir süre içinde 7.84 milyar doların piyasadan buharlaşmasına sebep oldu. Bu volatilite esnasında tasfiye olan pozisyonların yüzde 88.66’lık kısmı da “long” pozisyonlara aitti.

Kısa süre önce Nisan ayı ortasında ABD’li Coinbase borsasının halka arz edilmesiyle 65 bin dolar seviyesine kadar yükselen Bitcoin, böylece yaklaşık 1 aylık sürede yüzde 50’den fazla bir düşüş yaşamış oldu.

En büyük kripto paranın sert hareketleri altcoin’lere de yansıdı. Bitcoin, haberin yazıldığı şu dakikalarda 41 bin dolar civarında işlem görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap