Bitcoin Dolandırıcılığı: Tayland’da 24 Çin Vatandaşı Tutuklandı

Bitcoin Dolandırıcılığı: Tayland’da 24 Çin Vatandaşı Tutuklandı

Paylaş
Bitcoin Dolandırıcılığı: Tayland’da 24 Çin Vatandaşı Tutuklandı

Tayland göçmen bürosu, Bangkok’un Rama III semtinde kripto para dolandırıcılığı yaptığı iddia edilen 24 Çinliyi tutukladı.

2 Aralık tarihli resmi bir duyuruya göre Tayland Polisi Göç Bürosu, 24 kişiyi tutukladı, 61 dizüstü bilgisayar, 424 cep telefonu ve birkaç yönlendirici ele geçirdi.

Göçmenlik Bürosu ayrıca dolandırıcılık operasyonunu yöneten kişinin çalışanları üç aylık sözleşmelerle işe aldığını ve 5.000 yuanlık (710 dolar) maaş bağladığını belirtti. Çin’den gelen işçiler, geldikleri gibi pasaportlarını yöneticiye teslim edip akşam 9-sabah 10 şeklinde çalışıyorlardı.

Dolandırıcılar, Çinli yatırımcıların Bitcoin’in (BTC) kar oranını düşürerek yatırım yapmasını sağlıyordu –kendileri de böyle kar sağlıyordu.

Tayland polisi telefon dolandırıcılığını hedef aldı

Yerel haber gazetesi Chiang Rai Times’a göre, Göçmenlik Bürosu, Çin vatandaşları tarafından işletilen birçok çağrı merkezi buldu. Bugün erken saatlerde, Göçmenlik Bürosu’nun polisleri, Çinli gençler tarafından yürütülen bir borsa spekülasyonu dolandırıcılığının merkezine baskın düzenledi.

Dolandırıcıların, internet üzerinden sohbet odalarında tanıştığı yatırımcılardan 5 milyon Tayland baht’ı (165 bin dolar) toplama hedefleri olduğu bildirildi. Polis hala organizasyonun yöneticisinin peşinde.

Kripto ticareti Tayland’da uyarılarla işliyor

Tayland’da kripto para ticareti yasal olmakla birlikte, ülkenin piyasa için düzenleyici bir çerçevesi ve belli uyumluluk standartları var.

Hem token’ların çıkartılması hem de ikincil bir piyasada kripto alım satımı bir dizi kanunla düzenleniyor. Kripto borsalarındaki ticareti kabul edilen çiftler, ya ülkenin aktif para birimi, baht, ya da Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından onaylanan kripto para birimleridir.

Ek olarak, Tayland’da kripto parayla ilgili işlemler, ülkenin “kara para aklama”, “terör finansmanlığıyla mücadele etme” ve “müşterini tanı” düzenlemelerinin altına düşer.

Yakın zamanda bildirildiği gibi, Tayland milletvekilleri bu tür düzenlemelerin ülkeyi yarışma dışı bırakacağından endişe duyduğu için kripto yasalarını yeniden düzenlemeyi planlıyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap