Bitcoin Dev ‘Cup and Handle’ Modeli Oluşturdu! Ne Geliyor?

Bitcoin Dev ‘Cup and Handle’ Modeli Oluşturdu! Ne Geliyor?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Dev ‘Cup and Handle’ Modeli Oluşturdu! Ne Geliyor?

Lider kripto para Bitcoin, 30 bin doları almak için uğraşına devam ediyor. Analistlere nazaran Bitcoin, bir ‘cup and handle’ modeli oluşturdu. Ayrıyeten, bir on-chan metrik, BTC’nin boğa koşusuna başlamaya hazır olduğunu gösteriyor. Pekala, bunlar önder kripto için ne manaya geliyor?

Bitcoin devasa bir ‘Cup and Handle’ modeli oluşturdu

Bitcoin, 2019’dan bu yana birinci sefer haftalık mumlarda dokuz ay uzunluğunda bir ‘cuo-and-handle’ formasyonu geliştiriyor. ‘Kupa’, kriptoda gördüğümüz en uzun kupalardan biri. Fakat yapı büyük ölçüde orada. Haziran ayında keskin bir düşüşle başlayan sol tarafı oluşturuyoruz. Akabinde Kasım ayında kıvrımlı bir U biçimi vermek için daha düşük bir taban var. Sağ tarafta Mart ayında keskin bir sıçrama var. Ayrıyeten, son birkaç haftanın sahiden bir ‘kulp’ oluşturup oluşturmadığını kimse kestirim edemiyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Dev ‘Cup and Handle’ Modeli Oluşturdu! Ne Geliyor? 1

Bir kupa ve kulp, teknik tahlildeki en boğa formasyonlarından biridir. Zira ayıların cephanesinin bittiğini gösterir. Ayılar Haziran ayında güçlüydü ve fiyatı kıymetli ölçüde aşağı çekti. Fakat daha sonra fiyat düşüşlerinden daha fazla yatay seyir izledik. Böylelikle, Kasım ile Ocak ortasındaki iki aylık uzun yatay seyirle doruğa ulaştık.

Ayılar artık fiyatı aşağı çekemediği için boğalar başarılı bir halde denediler ve 15.000 dolardan 30.000 dolara ikiye katladılar. Ayılar daha sonra son bir defa daha denedi ve kulp’u oluşturdu. Bunun sahiden bir ‘kulp’ olduğu ortaya çıkarsa, bu, ayıların hiçbir şeyi kalmadığının son bir teyidi olur. Bu noktada boğalar açık bir yoldan atak eder. Bu durumda BTC tahminen 50.000 dolara kadar masraf. Lakin doğal olarak bu hakikaten gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bağlı.

BTC Piyasası: Bitcoin Dev ‘Cup and Handle’ Modeli Oluşturdu! Ne Geliyor? 2

Bir metrik BTC’de yaklaşan bir boğa piyasasına işaret ediyor!

Son vakitlerde, muhakkak bir Blockchain göstergesi değişti. Bu, belli bir en az vakit dilimi için tutulan Bitcoin ünitelerinin satışının kâra dönüşeceğini gösterdi. Bugün Glassnode dataları, uzun vadeli tutucunun harcadığı çıktı karlılık oranının (LTH-SOPR) yedi günlük ortalamasının geçen Mayıs ayından bu yana birinci sefer bir bedelini aştığını gösterdi.

Glassnode Academy’ye nazaran SOPR, on-chain taşınan Bitcoin ünitelerine bakarak kripto parayı satmanın ne kadar kârlı olacağını ölçüyor. Bu metriğin pahası teğin üzerine çıktığında, üstte bahsi geçen ünitelerin satışının kâr getireceği, kıymet birden az olduğunda ise bu türlü bir sürecin ziyan yaratacağı manasına geliyor. Glassnode Academy’ye nazaran, bu gösterge kârlılığı ölçmenin yanı sıra piyasa gözlemcilerine hassaslık hakkında da fikir veriyor.

Analistler metriği nasıl yorumluyor?

Omkar Godbole, kaleme aldığı bir makalede, LTH-SOPR bedelinin Kasım 2015, Mayıs 2019 ve Mayıs 2020’de birden küçük bir bedelden birden büyük bir bedele geçtiğinde, BTC’nin birkaç yıl süren boğa koşularından evvel gerçekleştiğini belirtiyor. Analistler, LTH-SOPR ve bunun sonuçları hakkındaki sorulara karışık karşılıklar verdiler.

BTC Piyasası: Bitcoin Dev ‘Cup and Handle’ Modeli Oluşturdu! Ne Geliyor? 3

Kripto para hedge fonu yöneticisi BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale, “Duyarlılığı ölçmenin diğer bir yolu. SOPR 1’in üzerinde olduğunda, o devirde hareket eden coinlerin kârlı olduğu manasına gelir. 1’in altındaki bir SOPR, ziyanda olan insanların satmaya zorlandığı manasına gelir. 1 ve üzerine dönüş, uzun vadeli holder’ların nihayet yeşile dönmeye başladığı manasına gelir. Bu yüzden, bu kuruluşların satış baskısını azaltmaya ve hatta daha fazla satın almaya başladığı bir his değişimine de işaret edebilir. Lakin göstergenin bir ralli öngördüğünü söyleyemeyiz. Ekseriyetle duyarlılıktaki bir değişimle tıpkı vakte denk gelen bir bilgi noktasını ortaya koyuyor,” açıklamasını yapıyor.

Digital Capital Management’ın genel müdürü Tim Enneking, Godbole’un değerlendirmesine “doğru” diyor. Lakin “BTC’yi ve genel olarak kripto piyasasını üst çeken şeyin LTH-SOPR olmadığını söylüyor. Tıpkı biçimde, aşağı tarafta, LTH-SOPR’un, nedenin kendisinden çok bir nedenin göstergesi olduğunu belirtiyor. Buradan hareketle Enneking, “LTH-SOPR’nin artmasına ve BTC ve kripto fiyatlarının yükselmesine neden olan dört faktör var. Bunlar: Tepe faiz oranları, BTC’nin halving’i, FTX’in ‘zorunlu’ teslimiyeti ve Kasım ortasında kripto tabanı ve bunların hepsinden daha değerlisi, pay senetleri ve BTC korelasyonundaki bozulma” diyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap