Bitcoin Core’nin Yeni Sürümü Piyasada! İşte Yeni Güncellemeler

Bitcoin Core’nin Yeni Sürümü Piyasada! İşte Yeni Güncellemeler

Paylaş
Bitcoin Core’nin Yeni Sürümü Piyasada! İşte Yeni Güncellemeler

Kriptokoin.com – Üçüncü Bitcoin halving’inden beş ay önce, tam node istemci (client)  yazılımı olan Bitcoin Core Version 0.19.0.1 sürümü yayınlandı. Peki bu yeni sürüm, Bitcoin ağına ne gibi yenilikler getiriyor?

Bitcoin Core Version 0.19.0.1 sürümü ve yeni güncellemeler

Bitcoin Core, Bitcoin node görevi gören ve ödemeleri tam olarak doğrulayan bir Bitcoin cüzdanı sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Bitcoin’in referans uygulaması olarak kabul edilir. Bitcoin node’lerinin yaklaşık %96’sı Bitcoin Core’nin farklı versiyonlarını kullanıyor. Bitcoin Core, tam node ve cüzdan yazılımının yeni bir versiyonunu yayınladı. Ağustos 2019 sürümüne benzer bir şekilde, bu yükseltme Bitcoin’in beklenen halving öncesi yapılan son güncellemesi olabilir.

Linux çekirdeğini, Mac OS 10.10+ ve Windows 7 ve sonraki işletim sistemlerini kullanarak, yeni sürüm yukarıda belirtilen işletim sistemlerinde geniş bir desteğe sahip. Ancak geriye dönük uyumluluk yoktur. Yeni sürüm ayrıca Mac OS Dark Mode Temasını desteklemiyor. Bitcoin Core Version 0.19.0.1 tarafından gerçekleştirilen büyük değişiklikler hız ve güvenlik ile bağlantılı. İlk olarak, Bitcoin Core’nin sınırlı belleğe sahip sistemlerde çalışmasına izin verecek özelliklerin bir kısmı yeniden ele alındı. Bu alandaki gelişim ilerlemesi “Belleği Azalt” havuzuna kadar izlenebilir.  Sonuç olarak, %9’a kadar hafıza tasarrufu yapılabilir.

Güvenlik seviyesini yükseltmek için, belirli bir mevcut cüzdan için bazı özel özellikler etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Dahası, tam node operatörleri şimdi bazı cüzdanları kara listeye alabilir veya beyaz listeye alabilir. Böylece belirtilen arayüzlere veya IP adreslerine bağlanan üyelerin erişim iznini düzenleme seçeneği sunar. Eğer erişim izinleri bir adres ile veya sınıfsız etki alanları arası yönlendirme (CIDR) ağıyla belirtilmezse, gizli olarak tanımlanan izinler önceki sürümlerle aynı kalacak.

Bitcoin Core nedir?

Bitcoin Core, hem tam node (işlem doğrulaması) hem de Bitcoin yazılımı kullanıcı cüzdanına ve geliştirilmesinden sorumlu takıma atıfta bulunur. Bitcoin Core, Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin Whitepaper’dan sonra piyasaya sürülen orijinal Bitcoin yazılımı istemcisinin doğrudan bir ürünüdür. Her 3-4 ayda bir Bitcoin Core’nin yeni sürümleri piyasaya sürüldü. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bitcoin Core Version 0.19.0.1 sürümünün piyasaya sürülmesi için en uygun zaman bu mu? Eğer öyleyse, bellek ekonomisine odaklanma doğru mu? Bitcoin benimsenmesi için verimli olur mu? Düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın! Bitcoin ekosistemi ile ilgili son dönemdeki gelişmeler için “Bitcoin ve Blockchain Dünyasında Haftanın Öne Çıkan Başlıkları” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap