Bitcoin Çöküşlerini Bilen Efsane: Bu Düzeylere Gidiyoruz!

Bitcoin Çöküşlerini Bilen Efsane: Bu Düzeylere Gidiyoruz!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Çöküşlerini Bilen Efsane: Bu Düzeylere Gidiyoruz!

Bitcoin, bugün fiyatını 31.500 doların üzerine çıkaran boğa ivmesine şahit oldu. Bununla birlikte, potansiyel faiz artışlarına ait tasaların ortaya çıkmasıyla birlikte bu ivme kayboldu. Daha sonra, düşüşe başlayan BTC, kısa müddetliğine 30.000 doların altını gördü. Bu gelişmelerin ortasında, BTC çöküşlerini bilmekle maruf bir analist, karamsar senaryosunu paylaştı.

Bitcoin efsanesi düşüş görünümünde ısrar ediyor!

Kripto para piyasası dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor. BlackRock’ın spot Bitcoin ETF müracaatıyla güçlü bir ivme yakalayan kripto bugün bu ivmesini kaybetti. ABD’den gelen güçlü istihdam bilgilerinin akabinde irtifa kaybetmeye başladı. Bu ortamda, BTC’nin çöküşlerini isabetli varsayım eden Crypto Capo takma isimli analist, düşüşün devam için 29.500 doların kritik düzey olduğunu tabir etti.

Analiste nazaran, şu anda BTC’de 30 bin doların üzerinde bir satış gerçekleşiyor. Capo, bilhassa balinaların 31 bin dolarda satış yaptığını belirtiyor. Analistin isabetli iddiaları için Btcpiyasasi.com’un bu makalesine göz atınız. Bu bağlamda, balinaların çok fazla eklediğini ve sattığını söz ediyor. Buradan hareketle analist, şu düzeyleri işaret ediyor:

İlk düşüş teyidi için 29.500 doların kesin bir biçimde kırılması gerekiyor. Bununla birlikte, temel düşüş teyidi 25.000 doların altında pak bir kırılma olacaktır. Bitcoin için ana amacım 12 bin dolar olmaya devam ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Çöküşlerini Bilen Efsane: Bu Düzeylere Gidiyoruz! 1

Bugün BTC fiyatını hangi faktörler etkiledi?

Boğa ivmesi, Bitcoin fiyatını 6 Temmuz’da 31.500 doların üzerine çıkardı. Bununla birlikte, potansiyel faiz artışlarına ait telaşların ortaya çıkmasıyla birlikte kayboldu. Bitcoin fiyatındaki düşüş BTC’yi kısa müddetliğine 30.000 doların altına düşürdü. Yenilenen tasaların yanı sıra, traderlar Bitcoin madencilerinin borsalara BTC göndermesinin yaklaşan bir satış dalgasının işareti olabileceğinden telaş ediyor.

Fed 14 Haziran’da faiz artırımlarını durdurdu. Bununla birlikte, Fed Lideri Jerome Powell enflasyonu düşürmek için faiz artırımlarını tekrar başlatmaya kararlı görünüyor. Powell’ın 14 Haziran’da Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) yaptığı konuşmanın akabinde piyasa, Fed’in faiz oranlarını tekrar artırmaya başlayacağına inançla inanmaya başladı. CME’nin FedWatch aracı, piyasanın bu artışların 26 Temmuz’daki bir sonraki FOMC toplantısında gerçekleşeceğine inandığını gösteriyor. 6 Temmuz itibariyle, 25 baz puanlık bir faiz artırımı mümkünlüğü %92,4.

Şimdiye kadar kripto fiyatları Dow ve S&P 500 ile yüksek korelasyon gösterdi. Birçok büyük banka hala ABD’nin 2023’te bir noktada keskin bir yavaşlama yaşamasını bekliyor. ABD’li bir banka tarafından yapılan ve 1.000’den fazla data noktasını içeren bir tahlile nazaran, iktisadın mevcut durumuna ait yatırımcı hassaslığı düşük olmaya devam ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Çöküşlerini Bilen Efsane: Bu Düzeylere Gidiyoruz! 2

Kripto borsaları üzerindeki düzenleyici baskılar devam ediyor

Son vakitlerde Bitcoin’e yönelik kurumsal ilgiye karşın, ABD’li düzenleyicilerin aksiyonları hala belirsizlikle karşılanıyor. 5 ve 6 Haziran tarihlerinde ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), kripto para üniteleri için en büyük merkezi borsalardan ikisi olan Binance ve Coinbase’e karşı dava açtı. Bu aksiyon Binance US’in pazar hissesinin %22’den %1’in altına düşmesine neden oldu.

SEC daha evvel Bitcoin’in bir menkul değer olmadığını belirtmiş olsa da, kimi piyasa analistleri mevcut aksiyonların tüm dijital para ünitelerine erişimi kısıtlamayı amaçlayan Chokepoint 2.0 Operasyonunun tekrar başlatılması olup olmadığını kıymetlendiriyor. Coinbase’e karşı hala devam eden bir dava olabilir. Fakat BlackRock ve Valkyrie üzere ETF’ler Coinbase’i bir saklama kuruluşu olarak listeliyor. Kimi yorumcular Bitcoin ETF’leri olasılığından heyecan duyarken, tüm analistler bu yapının Bitcoin fiyatı için sağlıklı olduğu konusunda hemfikir değil.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap