Bitcoin (BTC) Satın Almak İçin En Düzgün Vakit Ne Vakit?

Bitcoin (BTC) Satın Almak İçin En Düzgün Vakit Ne Vakit?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin (BTC) Satın Almak İçin En Düzgün Vakit Ne Vakit?

Tim Draper 2013 yılında “Bitcoin 10.000 dolara gidiyor” demişti. Tam 3 yıl sonra Bitcoin 200 dolardan 10 bin dolara çıktı. Lakin, Tim Draper’ın elbette tüm varsayımları gerçek çıkmadı. En son BTC kestiriminde BTC’nin 250 bin dolar olacağını söylemişti. Lakin artık yeni bir strateji var. Detaylara bakalım.

En Âlâ Bitcoin Stratejisi: 6 Ay Önce

Bugün için bu birinci teoriyi savunan birkaç kişi var. Bildiğiniz üzere, Bitcoin’cilerin birçoğu asla gereğince sahip olamayacağınıza ve tıpkı Microstrategy üzere daima istifleme yapmanız gerektiğine inanıyor. Biz de buna katılıyoruz.

Ancak, satın almak için hakikat vaktin ne vakit olduğunu anlamamıza yardımcı olan daha spesifik bir teori var. Bu teorinin en büyük savunucusu Plan B. Eski bir nicelik analisti ve kurumsal trader kendisi. Plan B, daha evvel duymuş olabileceğiniz “Stok Akış” modelinin gerisindeki isim.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin (BTC) Satın Almak İçin En Düzgün Vakit Ne Vakit? 1

Stok, orada ne kadar coin olduğudur. Akış ise ne kadar yeni coin eklendiğidir. Evvelden sırf altın üzere emtialar için kullanılan bir ölçümdü. Fakat Plan B bunu Bitcoin’e uyguladı. Fakat Stok Akış onun tek teorisi değil. Bitcoin’in çoğunlukla 4 yıllık halving olaylarını çevreleyen 2 yıllık döngülerde hareket ettiğine inanıyor. Yani, bu sefer Bitcoin’in net halvingi en geç Nisan sonu ya da Mayıs başında olacak. Öngörülen tarih şimdilik 26 Nisan 2024. Bu 2 yıllık döngü nedir? Bu, 2022’de satın almanız gerektiği manasına mı geliyor? Parti için çok mu geç kaldınız? Tahminen de değil.

Bitcoin stratejisi hakkında daha fazla bilgi

Teoriye nazaran Bitcoin için baskın boğa döngüsü halving olayından 6 ay evvel başlar. Sonra 2 yıl boyunca devam eder. Bu da boğa döngüsünün halving olayından 18 ay sonra sona ereceği manasına gelmektedir. Şimdiye kadar teori gerçek çıktı.

Bu, Bitcoin satın almak için en âlâ vakitlerden birinin bu yılın Ekim ayı sonlarında olacağı manasına geliyor. Bu da Nisan sonundaki halvingin gerçekleşmesinden 6 ay öncesine denk geliyor. Lakin dediğim üzere bu satın almak için en güzel vakitlerden biri olacak. İkinci en yeterli vakit ne olabilir? Buna süratlice geleceğim zira akıllı Bitcoin yatırımcılarının yaptığı şey bu.

Halving ile ne olacak?

Bitcoin’e geri dönersek, hatırlayın, halvingde blok mükafatı yarı yarıya azalır. Her blokta 6,25 BTC’den her blokta 3,125 BTC’ye düşecek. Beşerler halvingin Bitcoin’de fiyatlandırıldığını düşünüyor. Fakat asla o denli değil. İşte bu yüzden bu teori şimdiye kadar kârlı oldu. Fiyat halvinge hakikat yükselir ve bir müddet orada kalır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin (BTC) Satın Almak İçin En Düzgün Vakit Ne Vakit? 2

Yeni bir bilgi olması ihtimaline karşı bu sizin için yeterli bir ipucu. Ve bildiğimiz üzere, altcoinler Bitcoin’in müsaadeden sarfiyat. Bu nedenle o vakit muhakkak biraz Bitcoin almanız gerekirken, muhtemelen altcoin satın almak için de uygun bir vakittir.

Birikim yapmak için en âlâ 2. vakit: şimdi

En zirveden söylendiği üzere, bir şeyi yapmak için en düzgün ikinci vakit şu andır. Bu burada da geçerlidir. İspatı görmek ister misiniz? Şuna bir göz atın. Balinalar yapmaları gerekeni yapıyorlar. Fakat karides, yengeç ve balıkların ne yaptığına bakın. Aylık çıkarılan Bitcoin arzının %208’inden fazlasını emiyorlar. Şayet bilmiyorsanız size söyleyeyim:

  • Karidesler <1 BTC’den daha azına sahip olanlardır.
  • Yengeçler 1-10 BTC ve Balıklar 10-100 BTC tutabilir.
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin (BTC) Satın Almak İçin En Düzgün Vakit Ne Vakit? 3

Gerçek şu ki, hiç kimse, lakin hiç kimse piyasayı zamanlayamaz. Bunu yapabileceğini söyleyen herkes size palavra söylüyor. Ayrıyeten size bir şey satmaya çalışıyor demektir. Piyasayı zamanlayamayacağımızı biliyoruz. Lakin şu anda piyasada olursak büyük piyasa yararlarını kaçırmayacağımızı biliyoruz. Kriptoda kaç kere beğendiğiniz ancak tetiği çekmediğiniz bir proje gördünüz? Sonra birkaç hafta sonra %200 arttı ve talihinizi kaçırdığınızı düşündünüz.

Duyguyu bilmek

Bu duyguyu biliriz ve bu histen nefret ederiz. Boğa piyasası başladığında ayı piyasasının tabanını görmeye çalışarak bu karları kaçırmayın. Piyasaya girerseniz, piyasa yararlarıyla gelen getirilere katılmanız garantidir. Hasebiyle, bu piyasada esasen dolar maliyeti ortalaması uyguluyorsanız, birçoklarının çok önündesiniz demektir. Şayet yapmadıysanız, artık başlamak için mükemmel bir vakit. Fiyatlar düştü. Bir müddet daha bu formda kalabilecek olsa da, daha düzgün piyasa şartları burada. Emin olun boğa geri dönecek.

Bu nedenle beğendiğiniz projeleri fiyatlar daha düşükken satın almak mantıklıdır. Tıpkı durum btcpiyasasi.com olarak baktığımızda götürü yatırımlar için de geçerli. Lakin elbette fiyatlar tekrar düşerse elinizde fazladan kuru toz kalmayacaktır. Bununla birlikte, toplu yatırım ya da yavaş yavaş yatırım yapıyorsanız, her ikisi de artık başlamak için güzel stratejilerdir. Fiyatlar bu düzeylerde çok uzun mühlet kalmayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap