Bitcoin Borsası Upbit’ten Çalınan Ethereum Hareket Halinde – ETH Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Bitcoin Borsası Upbit’ten Çalınan Ethereum Hareket Halinde – ETH Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Paylaş
Bitcoin Borsası Upbit’ten Çalınan Ethereum Hareket Halinde – ETH Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Kriptokoin – Çalınan Ethereum piyasayı nasıl etkileyecek? Kasım ayında, Kore merkezli popüler bir kripto para borsası olan Upbit, apaçık bir hacke maruz kalarak sıcak cüzdanından 50 milyon dolar değerinde Ethereum’u (ETH) kaybetti. Saldırıyla ilgili ayrıntılar çok da detaylandırılmadı. Kimileri “hack” kelimesinden bahsedilmediğinden ve fon kaybının zamanlaması nedeniyle içeriden bir hırsızlığın olduğunu düşünüyor. Upbit kurumsal fonlardan etkilenen tüm kullanıcılara geri ödeme sözü verdi.

Buna rağmen, çalıntı ETH hala vahşi doğada dolanıyor.Blockchain analizine göre, radarın altında görünen birkaç haftalık sessizliğinardından, bilgisayar korsanları fonları bir kez daha hareket ettirmeye başlıyorve potansiyel olarak Ethereum pazarında aşağı yönlü bir fiyat hareketi için birkatalizör oluşturuyor.

Çalınan Ethereum Hareket Halinde

Cumartesi günü, şüpheli blockchain işlemlerini izlemeye adanmış bir Twitter hesabı olan Whale Alert, aşağıdaki tweet’i yayınladı. Yazının yazıldığı sırada hesabın içerisinde yaklaşık 660.000 dolar değerinde 5.000 ETH’nin Upbit hack’iyle bağlantılı bir cüzdandan bilinmeyen bir cüzdana aktarıldığını gösterdi.

Bu önemsiz gibi görünebilir, ancak işlem ve ilgili adresleranaliz edildiğinde bu tek aktarımın kötü sonuçlar doğurabileceği ifadeediliyor.

Ethereum blockchain kaşifi Etherscan kullanarak yaptığımızanaliz, 5.000 Ethereum’un bölümlerinin (25, 50, 100 tokenlık daha küçük gruplarhalinde) yeni oluşturulan adreslere gönderildiğini ve bunun sonucunda kriptoborsa cüzdanlarına gönderildiği sonucuna ulaşıyor.

Şu ana kadar Upbit’in çalınan fonlarından bazılarının en az üç borsaya gönderildiği tespit edildi: Bibox, Binance ve şu anda tanımlayamadığımız bir borsa.

Borsa dışı cüzdanlardaki hackle ilgili geriye milyonlarca dolar değerinde Ethereum kalıyor, bu da hackerların çaldıkları ETH’leri paraya çevirmek için bu fonları borsalara aktarmak için doğru anı beklemelerini sağlıyor.

Fiyatlar İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

Borsalara para gönderen bilgisayar korsanları için bu durum sadeceiki şeyden biri anlamına gelebilir: çalınan kripto para birimini parayaçevirmeye çalışıyorlar veya işlemlerini yapmak için varlıklarını başka birkripto para birimine (belki de Bitcoin veya daha az izlenebilen Monero’ya)dönüştürmek istiyorlar.

Durum ne olursa olsun, bu hamle, Ethereum’un, saldırıya uğramış fonların Binance, Bibox veya bilgisayar korsanlarının kripto para birimini göndermeye çalıştığı diğer borsalardaki satışları nedeniyle önümüzdeki günlerde bir miktar satış baskısı görmesi gerektiği anlamına geliyor.

Evet, 600.000 dolar, kripto para piyasasının büyüklüğükarşısında belki de çok büyük bir para değil, ancak piyasada tasfiye edilmeyehazır binlerce ETH kaldığını unutmayalım.

Ayrıca, bir blockchain analiz şirketi olan Chainalysis,milyarlarca Bitcoin ve Ethereum’u güvence altına alan, Çin merkezli bir kriptodolandırıcılığı olan PlusToken Cüzdan dolandırıcılık faaliyetinin elindemilyonlarca ETH bulunduğunu da hatırlatıyor.

Yine de bu çalınan fonlarla ilgili iyi haberler de var: Binance’den Changpeng Zhao “CZ”, “eğer çalınan fonlar Binance’e gelirse bu fonların derhal dondurulmasını sağlamak için Upbit ve diğer endüstri oyuncularıyla birlikte çalışma sözü vermişti. Konuyla ilgili olarak Upbit Hackerları, Merkezi Olmayan Borsa Yoluyla Çalıntı Fonları Aklama Girişiminde Bulundu başlıklı makalemize de bakabilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap