Bitcoin Balinasından, Devasa Short Kapama! Neler Olabilir?

Bitcoin Balinasından, Devasa Short Kapama! Neler Olabilir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Balinasından, Devasa Short Kapama! Neler Olabilir?

TradingView’e göre, daha önce Bitcoin (BTC)’i açığa satarak (short pozisyon açarak) kripto piyasasına karşı büyük bir bahis açan isimsiz bir balina,  piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin hafif hamlesinin ardından büyük pozisyonunu kapattı. Peki, bu ne anlama geliyor?

Bitcoin pozisyonu kapandı: Ne anlama geliyor?

Büyük kısa pozisyonun kapanmasından hemen sonra, piyasa 43.000 doları aşan büyük bir fiyat artışıyla karşı karşıya kaldı. Bazı kullanıcılar, piyasa hareketleri hakkında içeriden öğrenilen bilgilerin yardımıyla büyük short pozisyonun açıldığını öne sürdü. Bu pozisyon kapandıktan sonra sonra, son dört saat içinde zorla kapatılan pozisyonların hacmi 75 milyon dolara ulaştığından, ayılar tasfiye hacminde bir artış yaşadı ve bu, çoğu yatırımcının birkaç saat içinde bu kadar büyük bir fiyat artışı beklemediğini gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Balinasından, Devasa Short Kapama! Neler Olabilir? 1

Piyasada yükseliş eğilimleri hakim olsa da, 43.500 dolara hızla çıkma girişimleri başarısız oldu ve ilk kripto para birimi şimdiden 42.500 dolara geri çekildi. Ancak uzmanlara göre, fiyat 43.000 dolara ulaştıktan sonra satış baskısı yükselirken, 18 Mart’a benzer bir fiyat hareketi görebiliriz. 18 Mart’ta fiyat, ani bir yükseliş yaşamıştı. Aşağıdaki haftalık grafikten de görülebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Balinasından, Devasa Short Kapama! Neler Olabilir? 2

Bitcoin’in piyasadaki durumu

Günlük Bitcoin grafiğine göre, birincil kripto para birimi bir aydan fazla bir süredir artan ticaret aralığında kalıyor ve uzmanlara göre  bu da pazarın hala konsolidasyon sürecinde olduğunu gösteriyor. Dün 42.000 doların üzerine çıktıktan sonra, Bitcoin bu seviyeyi koruyamadı ve saatler sonra 1.000 dolardan fazla düştü. Çoğu altcoin, birkaç istisna dışında günlük ölçekte küçük kayıplar da gördü. BTC, yazım sırasında 42.506 dolara çıktı ve yeniden toparlandı.

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere istatistikçi ve on chain analist Willy Woo, Bitcoin döngülerinin doğasının değiştiğini ve şimdi normal halving döngülerini takip etmediğini belirtti. Modern kripto para piyasası koşullarında, piyasanın daha önce karşı karşıya olduğu dört yıllık döngülerin aksine, birkaç ay içinde piyasa trendlerinin küresel değişimini bekleyebiliriz.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap