Bitcoin alan birinci adam: Hal Finney’in kıssası

Bitcoin alan birinci adam: Hal Finney’in kıssası

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin alan birinci adam: Hal Finney’in kıssası

İlk Bitcoin transferinin üzerinden 14 yıl geçti. 12 Ocak 2009 tarihinde gizemli Satoshi Nakamoto, kriptograf ve bilgisayar mühendisi Hal Finney’e 10 Bitcoin gönderdi. Ağustos 2014’te vefat eden Finney, Satoshi’den sonra bilgisayarına birinci kere Bitcoin yazılımı yükleyen kişi de oldu.

Finney yaşadıklarını 2013 yılında BitcoinTalk isimli bir forumda şöyle paylaşacaktı: “Satoshi yazılımı duyurduğunda çabucak havada kaptım”. Kendi sözüne nazaran para üzerinde rastgele bir merkezi denetim olmaması onu çok cezbetti. Yazılımı yükledikten sonra birkaç Bitcoin mine etti. Ardından yazılımda çıkan sıkıntılar ve bilgisayarının işlemcisinin fazla yorulması sebebiyle süreci bıraktı.

Bu olaylar 2009 yılının ocak ayında gerçekleşirken, birkaç ay sonra bilim insanına Lou Gehrig hastalığı ismi verilen, beyin ve omurilikteki hudut hücrelerini etkileyen ve kas denetim kaybına sebep olan bir hastalık teşhisi kondu. Finney birkaç yıl içinde felç kaldı.

Kripto dünyasından kopmadı

Hasta halinde bile kripto dünyasından kopmadı. Bugünlere gelmesinde emeği olduğu Bitcoin hakkında çalışmalara devam etti. Anılarını kaleme aldı. Birebir vakitte bir cüzdan üzerine de çalışmaya başladı. Hastalığı periyodunda çalışma tertibini şöyle açıklıyordu:

“Muhtemelen evvelki halimden 50 kat daha yavaştım. Ancak hala programlama yapmayı seviyordum ve bu bana bir maksat veriyordu.”

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin alan birinci adam: Hal Finney’in kıssası 1Finney felç kaldıktan sonra da kripto dünyasından kopmadı.

Finney, Nakamoto’dan aldığı bir maile verdiği cevapta, Bitcoin’e dolar cinsinden fiyat veren birinci insanlardan biri olmuştu. Kendi yaptığı hesaba nazaran 21 milyon Bitcoin’in toplamda 10 milyon dolar civarında bir düzeye gelecekti. Bugün prestijiyle Bitcoin’in toplam hacmi 600 milyar dolar civarında.

Bu ekosistemin yaratıcılarından olmasına karşın balon fiyatlar konusunda daima temkinliydi. Finney, “Eğer beşerler daima yükseleceği beklentisi ile Bitcoin alırsa, fiyatlar üst yanlışsız masraf. Bu balonun tam tarifidir ve biliyoruz ki balon bir gün patlar” diyordu.

Bugün kripto dünyasında kendisinin Bitcoin’in mucidi olduğunu söyleyenlerin sayısı hiç de az değil. Finney kendisi ile yazışmasından kalan bilgiler ile Nakamoto’nun kibar birisi olduğunu söylüyor.

O yıllarda Twitter’ı aktif kullandı

Hal Finney’in bugün eşi tarafından vakit zaman yönetilen Twitter hesabına baktığımızda 2009 yılında kripto paralar konusunda çokça paylaşım yapıldığını görüyoruz. Örneğin 21 Ocak 2009’da yani birinci Bitcoin sürecini yaptıktan 9 gün sonra “Bitcoin’e daha fazla anonimlik çalışmanın yollarına bakıyorum” tabirlerini kullandığı bir paylaşımda bulundu. 27 Ocak tarihinde ise Bitcoin üretiminin karbon emisyonunu tetiklediğini düşündüğünü aktarıyor. 11 Ocak 2009 tarihinde ise Bitcoin yazılımını bilgisayarına yüklediğini söz eden bir tweet atmış.

Bugün Finney’in Satoshi olmadığına dair en büyük deliller kendisinin Mac kullanıcısı olmasına bağlanıyor. Bilindiği üzere Satoshi birinci yazılımı Microsoft Windows’taki çalışması üzerine kodluyor. Hatta eser Mac’te çalışmadığı için Laszlo Hanyecz’den Mac’e nazaran programlamasını rica ediyor.

Nakamoto’nun profesyonel bir kodcu yahut kriptograf olmadığı düşünülüyor. Bunun sebeplerinden biri ise yazılımında secp256k1 eğrisi kullanmış olması. Pek çok profesyonel NIST standartları ile çalışmayı tercih eder.

C++ FARKI

Ayrıca Nakamoto’nun yazılımına bakıldığında C++ kullandığı görülüyor. Finney ise sağlam bir C kullanıcısı. Hal Finney bir röportajında yalnızca bu farkın bile Nakamoto olmadığını ispatladığını belirtmekte. Finney ve Nakamoto ortasında yazılımların versiyonlarının çakıştığına yönelik yazışmalar da mevcut.

Finney ise epeyce başarılı bir programcı ve kriptograf. Lakin Bitcoin sistemini geliştirdiği çabucak hemen herkes tarafından kabul ediliyor. Özellikle anonimlik konusunda Finney’in emekleri büyük.

Finney’nin Bitcoin’in kullanım maksadıyla ilgili olarak Nakamoto ile görüş ayrılıkları da var. Bunları şahsî yazışmalarında da görmek mümkün. Finney ilerleyen vakitlerde Bitcoin’in ticarileşmesi ve daha güçlü bilgisayarlar ile mining yapılması eforunun işin temeline alışılmamış olduğunu düşünüyor.

Kaynaklar: Coingeek, Coindesk, Cointelegraph, Btcpiyasasi.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap