Bitcoin Aktif Adresleri ile Fiyat Arasında Bir Korelasyon Var mı?

Bitcoin Aktif Adresleri ile Fiyat Arasında Bir Korelasyon Var mı?

Paylaş
Bitcoin Aktif Adresleri ile Fiyat Arasında Bir Korelasyon Var mı?

Kriptokoin – Çoğu kişi, kripto para piyasasına yalnızca yatırım, ticaret veya elde tutma yoluyla kar elde etmek amacıyla girer. Bu oldukça anlaşılabilir bir durum. Zira onlar için fiyatlar en önemli faktördür. Ayrıca, son gün, hafta, ay veya hatta bir yıl içinde bazı olumlu veya olumsuz değişiklikleri fark etmek için gerçek derinlemesine ayrıntılara girebilirler.

Dikkatealınması gereken ilginç şeylerden biri, aktif adreslerin sayısı ile farklıkripto paraların fiyatları arasında bir korelasyon olup olmadığıdır.

Fiyatlar ve Adresler

Belirli varlıkların fiyatının,temeller, işlem hacmi, arz, talep vb. gibi birçok faktöre bağlı olduğunubiliyoruz. Popüler kripto para izleme kaynağıCoinMetrics, başka bir makul fiyat bağımlılığı türü olarak etkin adres sayısıyayınladı. Rapor, aynı yıl 1 Ocak 2019 ile 31 Aralıkarasındaki verileri gözler önüne seriyor.

Belirli bir ağdaki benzersiz adreslerin sayısına bakarak, az ya da çok kullanıcının varlığına dair bir resim elde edilebilir. Bununla birlikte, tek bir kişinin birden fazla adresi çalıştırabildiğini belirtmek gerekir; bu nedenle, bu sayılar mümkün olan maksimum kullanıcıları temsil eder, ancak gerçek günlük kullanıcı sayısı daha düşük olabilir.

Peki Bu Tablo Bize Ne Söylüyor?

Burada kırmızı ve yeşiligösteren grafik var. Acaba ne anlama geliyor? Örneğin, Bitcoin’iele alalım. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimigeçen yıl yaklaşık 3.750 $’dan yıla başladı ve yaklaşık % 90’lık bir artışıtemsil eden 7.130 $’lık değerle yılı tamamladı. Rapor eşit veriler gösteriyor.İlginç bir şekilde, aktif Bitcoin adreslerinin sayısı daneredeyse % 16 arttı.

Şimdi yeşil verileri incelemeyedevam edelim. Şu anda 5. sırada yer alan Bitcoin Cash, aktif adresleregeldiğinde şaşırtıcı bir artış kaydetti: neredeyse % 90 artış var. Rapora göre, BCH’nin fiyatı da % 27,68 arttı.
Litecoin her iki kategoride de yeşil durumda adressayısında % 12.56 ve fiyatta % 33.60 artış söz konusu. Tezos,2019 yılında sırasıyla % 218 ve % 182 artışla kayda değer bir güç topladı.

Bitcoin SV, % 611’lik bir artışla ikinci en büyük aktif adres artışını ortaya koyuyor. Ancak fiyat çok daha mütevazı sadece % 5.21 artmış durumda.

Ve 2019’un kazanananı şüphesiz ChainLink (Link). Yılı % 513 artış ile tamamlayan Link yıliçerisinde % 1000’leri dahi gördü.  Aktif adres sayısındaki artış ise daha fazla. Yıllık % 630’un üzerinde artış söz konusu ancak bir noktada % 3.000’in üzerine kadar çıkmıştı.

Grafikteki Kırmızılıklar

Genellikle olduğu gibi, olumlubir hareket olduğunda negatif bir hareket de söz konusu oluyor. İkincive üçüncü en büyük kripto para birimleri, Ethereum ve Ripple, her ikisi dekırmızı renktedir. ETH’nin fiyatı 2019’da % 5,65 iledüşerken, adres sayısı % 1’in biraz üzerinde düşüyor. XRP’nindüşüşleri daha yalın sırasıyla % 46.68 ve % 49.14 şeklinde.
Stellar da olumsuz belirtiler kaydediyor. XLM’in fiyatı % 60 düştü ve aynı zamanda aktif adresler % 66 düştü.Her iki kategoride yaklaşık % 51 düşüş gösteren Zcash için deaynı şey söylenebilir.

İstisnalar

İyi bilinir ki, her kuralın kendi istisnası vardır ve bu grafik farklı değildir. Önceki iki paragraftaki örnekler, her iki kategoride de kayıp veya kazanç kaydeden kripto para birimlerini gösterirken, karşıt verilerle sağlanan iki durum söz konusu.

İlki Cardano. ADA’nın fiyatı en iyi yıla sahip değildi ve bu da % 20’nin üzerinde önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, aynı zamanda aktif adres sayısı % 2.38 ile hafifçe artmıştır.

Decred de benzer bir örnekgösteriyor, ancak fiyatı sadece % 5.50 düşerken, adresler % 66’dan fazla arttı.

Sonuç

Aktif adres sayısının belirli bir kripto para biriminin fiyatı üzerinde gerçek bir etkisi olup olmadığı hala belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, çoğu durumda, her ikisinin de bir yıl içinde aynı tür gelişimi nasıl yaşadığını görmek gerçekten ilginç. Ne kadar çok adresin açıldığı ile ilgili olarak yorumlarımız o varlığa olan ilginin arttığı olabileceği gibi tam tersini de varsayabiliriz. Bitcoin adresleri ile ilgili olarak Bu Verilere Göre En Az 1 Milyon Dolarlık 11.000 Bitcoin Aktif Adresi Var isimli yazımıza da bakabilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap