Bitcoin 90 günlük hacmi, 2017 zirvesini yukarı yönlü kırdı

Bitcoin 90 günlük hacmi, 2017 zirvesini yukarı yönlü kırdı

Paylaş
Bitcoin 90 günlük hacmi, 2017 zirvesini yukarı yönlü kırdı

Bitcoin pazarı, geçtiğimiz günlerde BTC’nin 19,900 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına neden olan tarihi rallisine başladığı 2017 yılının sonundaki aktivite seviyelerini aştı.

Vadeli (futures) piyasaları spot ticareti geride bıraktı

Bu kez, BTC pazarı Ocak ayında düşük hacimlerden önemli bir toparlanma kaydetti. En büyük artış, yeni piyasaya sürülen vadeli işlem piyasaları ve BitMEX’teki yüksek aktivitelerden oluştu. Lider vadeli borsası, yılın ikinci yarısında birkaç defa açık pozisyonların 1 milyar doları aştığını gördü.

Piyasa yorumcusu Charles Edwards’a göre, Bitcoin’in 90 günlük hacmi geçtiğimiz günlerde 2017’nin en yüksek seviyelerinin yüzde 40’ının üzerinde bir seviyeye yükseldi. Bunu “güçlü bir etki” olarak yorumladı.

Yıllarca fiyat yönünü tayin eden BTC spot pazarı, daha büyük ve çevik vadeli işlem piyasası tarafından desteklendi. Hem BitMEX hem de Binance vadeli işlem piyasalarında fiyat saptamasının yanı sıra, ana yatırımcıları nakit olarak ödenmiş ve fiziki teslimli Bitcoin vadeli işlemleriyle çeken CME ve Bakkt’da gerçekleştiriliyor.

Bitcoin ve Tether’in ralli sinyaline etkisi

BTC pazarı ayrıca döviz girişleri ve çıkışları arasındaki etkileşime de bağlı. Bununla birlikte, Tether (USDT) girişlerini genellikle bir ralli izliyor.

Fakat bir boğa fiyat hareketi için en etkili kombinasyon USDC likiditesinin artmasıyla birlikte BTC’nin çıkışı şeklinde. BTC alım pozisyonlarındaki artış için balinalar ve yeni fonların yanında “hodling” davranışı da oldukça önemli.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, akış profili, azalan yeni likidite kaynaklarından dolayı potansiyel bir fiyat düşüşüne işaret etti. BTC’ye olan tutum, Bitcoin korku ve risk iştahı endeksinin 39 seviyesinde “korku” alanına inmesiyle karamsarlığa bir dönüş olduğunu gösteriyor.

BTC için, bir ralli periyodunu belirleyen hemen hemen tüm faktörler günler veya saatler içinde değişebilir. BTC, düşük fiyatlarda bile, daha yüksek bir değerlemeye yönelik bir yükselişin kurulmasının sadece birkaç hafta alabileceğini göstermişti. USDT’nin etkinliği ise hızla değişiyor. Şu anda her USDT para birimi, bir günde borsa ekosisteminde yaklaşık dört kez hareket ediyor. En yoğun aktivite dönemlerinde, her token günde 11 kereden fazla hareket ederek 4,1 milyar tokenle büyütülmüş bir etki gösteriyor.

BTC, geçtiğimiz hafta sonunda 9000 doların üzerindeki seviyelerden geri döndü. Pazartesi günü, kripto para, 8.700 dolarda denge bulmadan önce 8.500 dolar bandına kadar geriledi. BTC Pazar payı ise yüzde 66,1’e geriledi, çünkü BTC pozisyonları kapanırken, şu an için altcoinler nispeten sabit fiyatlarda devam ediyor.

bitcoinist

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap