Bitcoin 40 Bin Doların Altına Daldı! İşte Düşüşün Nedeni

Bitcoin 40 Bin Doların Altına Daldı! İşte Düşüşün Nedeni

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin 40 Bin Doların Altına Daldı! İşte Düşüşün Nedeni

Bitcoin (BTC) 39 bin 600 dolara gerilerken diğer birçok kripto para birimi lider kriptoyu takip etti. Düşüşün nedeni Rusya-Ukrayna gerilimi gibi makroekonomik faktörlere dayandırılıyor. Kriptokoin.com olarak gelişmeleri aktarıyoruz…

Bitcoin 40 bin doları kırdı, piyasa kırmızıya gidiyor

Bitcoin bir kez daha kırmızıda işlem görüyor. En büyük kripto para birimi, küresel piyasalar tedirgin kaldığı için bugün 40.000 doların altına düştü. Yazım sırasında, %4,63 düşüşle 40 bin doların hemen üzerinde işlem görüyor.

BTC Piyasası: Bitcoin 40 Bin Doların Altına Daldı! İşte Düşüşün Nedeni 1

Düşüş Ethereum, Solana ve diğer birçok büyük hacimli altcoin projesini ciddi şekilde vurdu. Ethereum rakipleri olarak kabul edilen üç birinci katman Blockchain Solana, Avalanche ve Terra sırasıyla %6,8, %6,9 ve %7,9 değer kaybetti. Metaverse coin’ler Decentraland ve The Sandbox’ın yanı sıra DeFi’nin en tanınmış projelerinden ikisi olan Aave ve Curve’un tümü kırmızıya bulandı.

Düşüş, haftalarca süren dalgalı fiyat hareketinden sonra geldi

Bitcoin ve altcoin piyasası ara sıra yukarı doğru ivme gösterirken, çoğu kripto ATH seviyelerinin büyük miktarda altında işlem görüyor. Bitcoin, 10 Kasım zirvesi 69.000 dolardan %41,5 düşerken, Ethereum 4,800 dolardan %42,8 değer kaybetti. Küresel kripto piyasasının değeri şu anda 3 trilyon dolarlık zirvesinden %36,6’dan fazla düşüşle 1,8 trilyon doların altında.

BTC Piyasası: Bitcoin 40 Bin Doların Altına Daldı! İşte Düşüşün Nedeni 2

Kripto para piyasası neden düşüyor?

Son haftalarda kripto, bir dizi büyük makroekonomik gelişmeden etkilendi. Omicron çeşidiyle ilgili korkular, Federal Rezerv’in beklenen faiz oranı artışları yeni bir düşüşü tetiklemeden önce, piyasanın Aralık ayında düşmesine neden oldu. Fed’in önceki toplantılarının ardından piyasa dalgalı bir seyir izliyor ve ilk zam önümüzdeki ay bekleniyor. Bu arada, Biden yönetiminin önümüzdeki hafta kripto para birimlerini düzenleyen bir Yürütme Kararı yayınlaması bekleniyor ve piyasa ruh hali Rusya ile Ukrayna arasında devam eden gerilimlerden etkilendi. Kripto para biriminin yanı sıra, S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq-100 bugün sırasıyla %0,41, %0,3 ve %0,82 düştü.

Bitcoin düşüşüne sadece NFT dayanıklı

Bitcoin ve bir bütün olarak kripto piyasası zorlu birkaç hafta geçirse de, bazı altcoin’ler bu eğilime meydan okudu. Son haftalarda, NFT piyasası, büyük kriptolar yeni zirvelere ulaşmak için mücadele ederken bile birkaç üst düzey NFT’nin yükselmesiyle, piyasa geneliyle hiçbir ilişki göstermedi. Geçen ay, Bored Ape Yacht Club NFT’lerinin taban fiyatı ilk kez 100 ETH’yi aşarken, Azuki ve mfers gibi diğer popüler avatar tabanlı koleksiyonların fiyatları fırladı. Kendini işine adamış NFT koleksiyoncuları, Ethereum ATH seviyesinin altında işlem görse bile, 2022’nin NFT’ler için iyi bir yıl olacağına inanıyor.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap