Bitcoin 40.000 doların altında seyrederken son raporlar piyasa için ne söylüyor?

Bitcoin 40.000 doların altında seyrederken son raporlar piyasa için ne söylüyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin 40.000 doların altında seyrederken son raporlar piyasa için ne söylüyor?

Investing.com – Bitcoin (BTC), yaklaşık son bir haftalık düşüş sürecinde. Dün 36.350 dolarda dip görden kripto para birimi, haftalık bazda yüzde 10’u aşan değer kaybına sahip. 

24 saatlik zaman diliminde bir toparlanma sürecine giren kripto varlık, son dip seviyesinden yüzde 6 oranında değer artışıyla 38.700 dolara kadar yükseldi. Bugün 24 milyar dolar işlem hacmine sahip Bitcoin’in değer artışıyla birlikte piyasanın geri kalanı da olumlu fiyat hareketleri gösteriyor. 

Blockchain verileri ise BTC’nin 40.000 dolar altında devam eden fiyat hareketlerine başka bir bakış açısı getirdi. Analiz firması Glassnode tarafından sunulan rapor, Blockchain verilerine göre Bitcoin’in bir ayı piyasası içinde olduğuna dair bazı bulguların varlığından söz etti.

Bitcoin ve kripto piyasalarını etkileyen son gelişmeler

Rapor, Bitcoin ağındaki aktivite düşüklüğüne dikkat çekerken şu an gerçeklememiş zararla tutulan 4,7 milyon BTC’nin bulunduğunu ortaya koyuyor. Glassnode, raporunda Bitcoin için sunduğu ana olumsuz gelişmeler arasında hisse senetleriyle birlikte riskli varlık kategorisinde görülen kripto paraları etkileyen Fed’in faiz arttırma sürecine başlayacak olması, Rusya – Ukrayna krizi ve Kanada’daki halk ayaklanması yer alıyor. 

Mevcut Bitcoin trendine dem vuran araştırmacılar, artık düşüş bölgesinde kalmanın yükselişten daha yüksek bir olasılık olduğunu dile getiriyorlar. Rapor, ayrıca gerçekleşmemiş zararda kalan kripto varlıkların süresi uzadıkça mevcut stresten dolayı satılma olasılıklarının da artabileceğini ve bunun da daha fazla düşüşü getirebileceğini düşünüyorlar. Mevcut durumda ağdaki kripto varlıkların yüzde 25’i negatif bölgede yer alıyor.

Ağ aktivitesindeki düşüklük Bitcoin’de ayı piyasası olasılığını artırıyor

Ağ aktivitesiyle ilgili rakamlara bakıldığında ise 2021 yılının başında 350.000 olan aktif Bitcoin adreslerinin şu an 275.000 adede düştüğü görülüyor. Ağda faaliyet düşüklüğü ise ayı piyasasının bir sonucu olarak kabul ediliyor. 

Glassnode, bu tahmini yanında mevcut piyasayı daha önceki ayı piyasalarıyla da karşılaştırdı. Buna göre bu dönemdeki arz yönlü dinamikler, geçmiş düşüş dönemlerine göre henüz daha iyi bir görünüme sahip. Rapor, uzun vadeli yatırımcıların piyasadan çıkmak yerine riskten korunmak için vadeli ürünleri kullanma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor.

Kurumsal yatırımcı ilgisi canlı kalmaya devam ediyor

Bitcoin piyasasında düşüşlerin daha sert ve yükseliş hareketinin ise zayıf seyrettiği bu dönemde kripto varlık yatırım ürünleri talep görmeye devam ediyor. Birden fazla geleneksel piyasa riskine rağmen kurumsal yatırımcılar, geçen hafta kripto varlık yatırım ürünlerine 109 milyon dolarlık fon aktardı. 

Coinshares verilerine göre 109 milyon dolarlık fon girişinin 89 milyon doları Bitcoin’e dayalı yatırım ürünlerine aktarıldı. Coinshares raporu, son giren fonlarla birlikte BTC ürünlerine Şubat ayında 178,3 milyon dolarlık fon aktarıldığını gösteriyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap