Bitcoin 2020 Haziran’ına Kadar 20.000 Doları Geçecek mi? Opsiyon Piyasası % 4 İhtimal Diyor

Bitcoin 2020 Haziran’ına Kadar 20.000 Doları Geçecek mi? Opsiyon Piyasası % 4 İhtimal Diyor

Paylaş
Bitcoin 2020 Haziran’ına Kadar 20.000 Doları Geçecek mi? Opsiyon Piyasası % 4 İhtimal Diyor

Kriptokoin – Bitcoin son aylarda çok fazla heyecan oluşturmadı. Haziran ayındaki zirve noktasından bu yana, kripto para birimi, bu makalenin yazıldığı tarih itibariyle en yüksek seviye olan 14 bin dolardan yaklaşık yüzde 50 oranında düşüş yaşadı.

Bu acımasız düşüş, Haziran ayında 2019’da zirve değerlerin kaçınılmaz olduğunu düşünen sayısız kripto para birimi yatırımcısının ruhuna şaşırtıcı derecede zarar verdi. Yatırımcılar Bitcoin’in 2019’da 20 bin doları geçeceğini düşünmekteydi. Şimdi ise çoğu yatırımcı boğa görümünden daha ziyade bir ayı görünümünün öne çıktığını düşünüyor. Aynen riskten korunma fonu yöneticisi Mark Dow ile Bitcoin’in 1000 dolara kadar düşeceğini ifade eden altın tutkunu Peter Schiff gibi. Bu yüzden hissiyat düşüş yönlü.

Hissetme duygusu bir yana, Bitcoin’in yeni zirvelere ulaşmaya hazır olduğuna inanan küçük bir yatırımcı grubu da bulunuyor.

Bitcoin Opsiyon Yatırımcıları Yükseliş Duygusunu Sürdürüyor

Kripto para türevleri analitik platformu Skew geçtiğimiz günlerde, Bitcoin için opsiyon piyasasının BTC’nin Haziran 2020’ye kadar 20 bin doları geçmesi ihtimalinin yüzde 4 oranında fiyatlandığını gözlemledi.

Bazı açılardan, BTC’nin hazirana kadar mevcut fiyatlardan 20 bin dolara kadar ulaşması demek yüzde 160’ın üzerinde yükselmesi anlamına geliyor. Bu yaklaşım, bu başarının yedi aydan fazla bir sürede gerçekleşmesi gerekeceğinden bahsetmiyor.

Muhtemelen merak edeceksiniz ama böyle bir şey  mümkün mü? Yukarıda belirtilen opsiyon işlemcilerinin yüzde 4 ihtimali gerçekleşebilir mi?

Bazı analizlere göre, kesin.

Mümkün mü?

Altı aydan biraz daha uzun bir süre içinde, Mayıs ayında Bitcoin, kripto para biriminin enflasyonla mücadele düzenini yerine getirmek üzere blok başına verilen kripto para sayısını yüzde 50 oranında azaltan halving etkinliğini gerçekleştirecek. Bu çok sıradan bir olay gibi gözükse de, analistler bu olayın Bitcoin pazarı üzerinde güçlü bir etkisi olmasını bekliyorlar.

Kripto para dünyasında yapmış olduğu yorumlarla bilinen ünlü analist PlanB, bu yılın başlarında BTC fiyatlarının Bitcoin’in enflasyon oranını etkileyen doğrusal bir regresyonel model tarafından doğru bir şekilde tahmin edilebileceğini gösteren bir makale yayınladı. PlanB’nin 0,945’lik bir doğruluk oranına sahip olan stok akış modeli, “Mayıs 2020 halving etkinliğinden sonra bitcoin için öngörülen piyasa değerinin 1 trilyon dolara ulaşacağını BTC fiyatının ise 55 bin dolara varacağını ifade ediyor.”

Bitcoin’in Değerli Olma Nedeni: Kıtlık

Özellikle, model, Bitcoin’in halving etkinliğinin olacağı tarihte BTC’nin 55 bin dolar olacağını veya opsiyon piyasasının belirttiği şekilde 2020 Haziran ayına kadar 20 bin dolara ulaşacağını öngörmüyor. Sonrası bilinmeyen bir tarihe işaret ediyor.

Halving etkinliğinin olumsuz arz şoku meydana getireceği öngörülmesi nedeniyle kripto para piyasası tarihsel olarak bir yükseliş beklentisi içerisine girse de Haziran ayına kadar BTC’nin 20 bin dolara yükselmesi bir ihtimal dahilinde olup gerçekleşmesinin kesin olmayacağını özellikle belirtmemiz gerekiyor.

Ayrıca, 2018’in başında noktayı 3 bin dolara çeken önemli bir teknik analist olan Filb Filb, yakın zamanda BTC’nin halving gerçekleştiğinde 20 bin dolara ulaşacağını tahmin ettiği aşağıdaki tabloyu yayınladı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap