Birleşmiş Milletler “Dijital İşbirliği Üst Düzey Paneli” Etkinliği Düzenliyor

Birleşmiş Milletler “Dijital İşbirliği Üst Düzey Paneli” Etkinliği Düzenliyor

Paylaş
Birleşmiş Milletler “Dijital İşbirliği Üst Düzey Paneli” Etkinliği Düzenliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, 12 Temmuz’da BM’nin blok zincir teknolojisini açıkça gündeme getirecek “ Dijital İşbirliği Üst Düzey Paneli ” oluşturdu.

Türünün ilki” olduğu söylenen panel, dijital teknolojilerin küresel ekonomiler ve toplumlar üzerindeki etkisini ele almak için endüstriden, sivil toplumdan ve akademik çevrelerden 20 seçkin isim toplayacak. BM Genel Sekreteri, İcra Direktörü ve eş başkanı adına yeni bir organı temsil eden Büyükelçi Amandeep Gill şunları söyledi:

“Web 3.0’a blok taşına bakmadan veya AI’ye (Yapay Zeka) bakmadan bakamazsınız. Umudumuz, bu çeşitli dijital alanların insan hakları açısından gizlilik açısından, demokrasinin yıkılması açısından tartışılmasıdır. Sınırlar arası işbirliğini güçlendirmek için bazı ortak prensiplerle ortaya çıkabiliriz.”

Gill, dijital dönüşümün hem fırsatları hem de riskleri ve istenmeyen sonuçları vurgulayarak hem siber saldırılara hem de seçimden kaçma şüphesiyle ilgili endişelere işaret etti.

Büyükelçi, panelin blockchain ve AI gibi yeni teknolojilere “kesişen” yaklaşımının, dokuz aylık görev süresi boyunca etkisini “maksimize etmesini” sağlayacağını düşünüyor.

Genel Sekreter, aynı zamanda, panelin eşbaşkanlarını ABD’li e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu, ABD’li hayırsever Melinda Gates ve Jack Ma olarak açıkladı.

Ma, Alibaba 2016’da yazarı olan Ant Financial ile blockchain teknolojisini piyasaya sürdü. Şirket, blok zincir geliştirmek için 14 milyar dolarlık yatırım yaptı ve kısa bir süre önce ilk blockchain şirketini başarıyla oluşturdu.

Geçtiğimiz günlerde Ma “bloğun zincirinin insanların geleceğine olan etkisinin hayal gücümüzün çok ötesinde olabileceğini” onaylayarak, yeni BM panelinin eş başkanlığı, teknolojinin küresel yayılımı için olumlu bir adım olduğunu gösteriyor.

Birleşmiş Milletler, uzun zamandır, çok sayıda insani yardım malzemesi olan ve Suriye’deki mültecilere kripto para birimlerine dayanan kuponları transfer etmek için Ethereum blockchain’in kullanılmasından başlayarak blok zinciri için kullanım durumlarını araştırıyor.

O zamandan beri, aynı zamanda, dünya çapında çocuk ticaretiyle mücadele etmek için tasarlanmış bir blockchain tabanlı dijital kimlik sistemini de yönetiliyor. Bu nisan ayında, Belçika hükümeti Dünya Gıda Programı’nın (WFP) bir bloğu zincirleme projesini teşvik etmek için 2 milyon Euro katkıda bulundu ve bu da BM’nin teknolojiyi yoksul bölgelerde açlıkla mücadele için kullanmasına olanak sağlayacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap