Birleşik Krallık’tan Yapay Zeka Hamlesi!

Birleşik Krallık’tan Yapay Zeka Hamlesi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Birleşik Krallık’tan Yapay Zeka Hamlesi!

İngiliz hükümeti, inançlı yapay zekanın geliştirilmesine yönelik misyon gücü oluşturmak için 124,8 milyon dolarlık fon kelamı verdi. 

Birleşik Krallık, ülkenin teknoloji bölümünü geliştirme çalışmalarını hızlandırıyor. Birleşik Krallık Başbakanı ve Teknoloji Bakanı’nın 25 Nisan’da yaptığı duyuruya nazaran, ülkenin yapay zekaya hazırlık sürecini hızlandırmaya yardım edecek bir misyon gücü oluşturulacak. 

Deneme Çalışmaları Altı Ay İçinde Başlayacak

Başbakan Rishi Sunak, yapay zekanın ekonomik büyüme, sıhhat ve güvenlik alanındaki ilerlemeler için birçok fırsat sunduğunu söyledi. 

Rishi Sunak, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi: “Yeni uzman vazife gücümüz aracılığıyla gelişmekte olan teknolojilere yatırım yaparak, daha yenilikçi bir Birleşik Krallık iktisadını şekillendirmenin bir kesimi olabilir ve yapay zeka geliştirme konusunda öncülük etmeye devam edebiliriz. 

Birleşik Krallık’ın bu atılımı, 2030 yılına kadar bir bilim ve teknoloji muhteşem gücü olma taahhüdüyle tıpkı vakte denk geliyor. 

Duyuruya nazaran, yapay zeka kullanımı ve entegrasyonunun birinci pilot denemelerinin kamu hizmetlerine odaklanması ve önümüzdeki altı ay içinde başlatılması bekleniyor. Birleşik Krallık’taki yetkililer tıpkı vakitte inançlı yapay zeka için bastırıyor, bu da teknolojinin inovasyonu sınırlamadan insanları inançta tutmak için düzenlenmesi manasını taşıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan İngiltere bilim, inovasyon ve teknoloji sekreteri Michelle Donelan, sorumlu bir biçimde geliştirildiği takdirde yapay zekanın her bölümü dönüştürebileceğini söyledi. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap