Birleşik Krallık, DeFi Vergilendirmesi İçin Fikir Arıyor

Birleşik Krallık, DeFi Vergilendirmesi İçin Fikir Arıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Birleşik Krallık, DeFi Vergilendirmesi İçin Fikir Arıyor

Birleşik Krallık Hazinesi, DeFi stake etme ve borç vermenin vergilendirilmesi konusunda fikir arıyor.

Önerilen düzenleyici değişiklikler, DeFi iadelerinin vergilendirilme biçimini kolaylaştırmayı ve vergi mükellefleri için idari yükü azaltmayı amaçlıyor. İngiltere Gelir ve Gümrük Yönetimi tarafından 27 Nisan’da başlatılan istişare, 22 Haziran’a kadar devam edecek. Bu kapsamda DeFi faaliyetlerinde bulunan yatırımcılar, profesyoneller ve firmalar ile temsilci kuruluşlar ve niyet kuruluşlarından hükümetin önerdiği DeFi vergi uygulamasına ait görüşlerini sunmaları istenecek.

İstişare, DeFi Çerçevesi Oluşturmayı Amaçlıyor

Hazine’nin vergilendirme kolu muhtemel yeni bir rejim için fikir ararken, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinde borç verme ve borç almanın vergi uygulaması yakında değişebilir.

Önerilen yasa değişikliklerine nazaran, DeFi süreçlerinde kullanılan kripto, ekseriyetle bir Sermaye Çıkarları Vergisi (CGT) sürecini tetikleyen vergi uygulamaları için bir elden çıkarma yahut satış olarak değerlendirilmeyecek. Bunun yerine, DeFi olmayan bir süreçte kripto paralar elden çıkarıldığında CGT uygulanacak ve vergiye tabi olacak.

İstişareye nazaran, bir sürecin DeFi süreci olarak kabul edilmesi için muhakkak kriterleri karşılaması gerekiyor.

Özellikle, kripto varlıkların bir borç verenden borç alana birinci transferini yahut borç token’larını iade etmekle yükümlü olduğu akıllı bir kontrat yoluyla yapılmasını gerektirmektedir. Buna ek olarak, borç veren başlangıçta ödünç verilen ya da stake edilen token ölçüsünün birebirini geri çekme hakkına sahip olmalıdır.

İstişarenin emeli, DeFi borç verme ve stake etme süreçlerinde kullanılan kripto varlıkların vergilendirilmesini belirleyen ve kullanıcıların düzenlemelere uymasını kolaylaştıran bir çerçeve oluşturmaktır.

İstişare, beş etaplı bir sürecin ikinci etabı olup, bunu mevzuatın hazırlanması, uygulanması ve izlenmesi ve nihayetinde değişikliğin gözden geçirilmesi ve kıymetlendirilmesi takip edecek. İngiliz hükümeti, DeFi bağlamında kripto varlık kredilerinin ve staking’in vergilendirilmesine ait geri bildirim talep ederek Temmuz ayında sürecin birinci adımını atmıştı.

İdari süreci kolaylaştırmanın yanı sıra, DeFi’ye katılan vergi mükellefleri için maliyetleri azaltmanın ve tıpkı vakitte vergi uygulamasının bu süreçlerin ekonomik özünü nasıl daha uygun yansıtabileceğini araştırmanın ana gaye olduğu bir defa daha belirtildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap