Bir Milyon Dolarlık Bitcoin'i Çalınan Kripto Yatırımcısı Bittrex'e Dava Açtı!

Bir Milyon Dolarlık Bitcoin'i Çalınan Kripto Yatırımcısı Bittrex'e Dava Açtı!

Paylaş
Bir Milyon Dolarlık Bitcoin'i Çalınan Kripto Yatırımcısı Bittrex'e Dava Açtı!

Aynı zamanda melek yatırımcı olan Gregg Bennett, sim kart dolandırıcılığının kurbanı oldu. Bennett, 1 milyon dolarlık Bitcoin’in çalınmasına müsaade ettiği iddiasıyla kripto borsası Bittrex’e dava açtı.

30 Ekim’de yayınlanan bir basın açıklamasına göre Bennett, borsanın kendi güvenlik standartlarını ihlal ettiğini; bundan dolayı Nisan ayında kripto paralarının çalındığını iddia ediyor. Açılan davada borsanın “güvenlik düzeyinin yanlış tanıtıldığı, haksız ve aldatıcı eylemlerde bulunduğu” ileri sürülmekte.

Sim Swap Saldırısı

Dolandırıcıların, Benett’in telefon numarasını ele geçirdiği ve Bittrex de dahil olmak üzere mağdurun tüm çevrimiçi hesaplarına eriştikleri bildirildi. Daha sonra siber suçluların, Bitcoin’i piyasanın altındaki fiyatlarla takas ettiği ve fonları başka bir hesaba transfer ettikleri belirtildi.

Bennett saldırıya uğradığını fark etmesine rağmen borsa, iki saat boyunca cevap vermedi. Davaya göre, dolandırıcılar para çekmeye devam ederken sadece e-mail yoluyla ulaşılan borsa, Bennett’in e-maillerini gördü.

Tehlike Göz Ardı Edildi

Bennett’i temsil eden avukatlık bürosu Lane Powell’da çalışan Dan Kittle, şunları söyledi:

“Şikâyetimizde de dile getirdiğimiz gibi, Bittrex parayı çekenin Bennett olmadığını gösteren birçok işareti görmezden geldi. Borsa, bu tür olayları önlemek için gerekli olan güvenlik standartlarını ya bilmiyor ya da önemsemiyor.”

Anlatılanlara bakılırsa, borsa farklı bir işletim sistemi ve şüpheli bir IP adresi kullanıldığını görüp umursamadı. Dahası, şifre değişikliğinden sonra genellikle hesaplar 24 saat askıya alınsa da Bittrex bunu yapmamış. Bennett’in bu konudaki yorumları şöyle:

“Bittrex, onlar için maske takan ve silah taşıyan hırsızlar kadar görünür olması gereken hacker’lar tarafından dolandırıldı. Bittrex’ten güvenlik açıklarını kapatmasını ve bana paramı geri vermesini istiyorum.”

Bennett ayrıca, Bittrex’i dolandırıldığına ikna etmenin ne kadar zor olduğunu belirtti:

“Başkalarının da ihmalden dolayı kurban gitmesini istemiyorum, bu nedenle bu insanların sorumlu tutulması için elimden gelen her şeyi yapacağım.”

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap