Bir Kripto Para Firması Daha Regülasyonlar Yüzünden Avrupa’dan Kaçıyor!

Bir Kripto Para Firması Daha Regülasyonlar Yüzünden Avrupa’dan Kaçıyor!

Paylaş
Bir Kripto Para Firması Daha Regülasyonlar Yüzünden Avrupa’dan Kaçıyor!

Avrupa Birliği tarafından 2020 yılının ilk günlerinden itibaren yürürlüğe sokulan AMLD5 isimli yeni regülasyonlar, kripto para şirketleri için tehlike oluşturmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Simplecoin isimli internet sitesi de tam olarak bu sebepten kapandığını açıklamıştı. Yaklaşık olarak 42.000 kullanıcısı bulunan firma aslında yeni regülasyonlardan dolayı kapanan veya Avrupa Birliği’nden kaçan tek şirket değil. Popüler kripto para borsalarından Deribit de AMLD5 kuralları nedeniyle AB topraklarından çekilme kararı almıştı.

Deribit, Hollanda içerisindeki ofisini kapatıp, Panama’ya taşınma kararı aldı. Kripto para borsasının bölgeyi terk ediyor olması, yatırımcıların da regülasyon konusunda korku yaşamasına sebep oldu.

KyberSwap Avrupa’yı Terk Ediyor

AMLD5 regülasyonlarının yeni kurbanı ise KyberSwap isimli kripto para borsası oldu. Piyasa payına göre AB’nin en büyük ikinci depolama sunmayan kripto para borsası olan KyberSwap, Malta’yı bırakıp Virjin Adaları’na geçme kararı aldı. The Block kaynağının aktardığı habere göre özellikle şüpheli herhangi bir kripto para işleminin rapor edilmesi kuralı, borsaları zor durumda bırakıyor.

Bu kural kripto para borsalarının ciddi anlamda kayıt tutmasını ve fonların kaynağını açıklamasını zorunlu kılıyor. Kripto para borsaları da böylesine büyük bir yapılanmaya gitmek ve bunun karşılığında müşteri güvenini sarsmak yerine, alternatif bölgeler geçmeyi tercih ediyorlar. AB’nin yeni regülasyonları kripto para ve blockchain firmalarının cenneti olarak görülen Malta’nın da itibarını zedeleyebilir.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap