Bir Altcoin Daha Hacklendi: Fiyat Düşüşe Geçti!

Bir Altcoin Daha Hacklendi: Fiyat Düşüşe Geçti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bir Altcoin Daha Hacklendi: Fiyat Düşüşe Geçti!

Acala Network’ün sentetik tokeni olan tDOT, 106 bin dolarlık hack saldırısının kurbanı oldu. Bir bilgisayar korsanı, akıllı mukaveleyi manipüle ederek binlerce yeni altcoin üretip piyasaya boşalttı. Fiyat şu anda düşüş ivmesi kazanıyor.

Acala Network, 106 bin dolarlık hack saldırısına şahit oldu

0xTaysama olarak bilinen profesyonel bir güvenlik uzmanı, Acala Network’ün tDOT tokenin istismar edildiğini bildirdi. Hack operasyonu, tDOT’u basan ve akabinde mevcut piyasa kuru üzerinden 106.000 dolara muadil yaklaşık 18.000 DOT ile değiştiren NUTS Finance üzerinden gerçekleşti.

Güvenlik uzmanı, otopsi raporunu sirkülasyondaki tDOT arzının bir ekran imgesiyle birlikte paylaştı. 0xTaysama, grubun ataktan yaklaşık altı buçuk saat evvel haberdar olduğunu belirtti.

Acala Network takımı, StableAsset takaslarını duraklatmak için bir teklif oluşturmuştu. Buna karşın, 0xTaysama’nın tahlillerine nazaran Blockchain duraklatılamadı yahut transferler engellenemedi. Fakat güvenlik analisti, grubun idare hareketlerini kullanarak durumu onarmak için uygun tedbirleri alacağını söylüyor.

Saldırgan DOT’u Acala ağından sızdırmadığı için taarruz geniş çapta tesirli olamadı. Bunun bir beyaz hack olabileceği ve saldırganın parayı gruba iade edeceği yahut takımın hack’ten evvelki ağ durumunu geri yüklemek için bir kuvvet transferi gerçekleştireceği konusunda kuşkular var.

Altcoin fiyatları nasıl reaksiyon verdi?

Hackerlar istismar edilen DOT’u Acala ağından sızdırmadığı için fiyat açısından besbelli bir düşüş meydana gelmedi. Berbat haber, yüklü ölçüde tDOT tokenin havadan 18.000 DOT’ye dönüştürülmesi. Haber esnasında, piyasa pahasına nazaran 11.sırada yer alan Polkadot (DOT), %2’nin üzerinde düşüş gösteriyor. ACA fiyatı da emsal oranda paha kaybetti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bir Altcoin Daha Hacklendi: Fiyat Düşüşe Geçti! 1

2023’ün 1. çeyreğinde altcoin hücumları nedeniyle kaybedilen miktar

Blockchain güvenlik uzmanları, 2023 yılının birinci çeyreğinde toplam 438 milyon dolar bedelindeki altcoin çalındığını bildirdi. Bu ölçü, bir evvelki çeyreğin 1.9 milyar dolarlık hacmine nazaran %23 artışı temsil ediyor. Rapora nazaran, yılın birinci çeyreğinde en çok maksat alınan borsa, %24’lük bir hisseyle DragonEx’ti. Binance ise %13’lük bir dilimle ikinci sırada yer aldı.

Altcoin yatırımcıları da hücumlardan etkilendi. Rapor, birinci çeyrekte 122 milyon dolar kıymetinde kripto para ünitesinin kullanıcıların şahsî cüzdanlarından çalındığını gösteriyor. Bu, 2022’nin son çeyreğine nazaran %49 oranında bir düşüşe işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bir Altcoin Daha Hacklendi: Fiyat Düşüşe Geçti! 2

Buna karşılık, DeFi platformları, artan bir güvenlik riskiyle karşı karşıya kaldılar. DeFi platformlarındaki hırsızlıkların toplam bedeli, 2022’nin son çeyreğinde kaydedilen 418 milyon dolara kıyasla, birinci çeyrekte 241 milyon dolara düştü.

Son olarak, rapor, ransomware akınlarının da arttığını ortaya koydu. Şirketler, müşterilerin kripto para üniteleri ile ödeme yapmasını talep eden taarruzlara maruz kaldılar. Bu çeşit akınlar, birinci çeyrekte 41 milyon dolarlık bir ziyana yol açtı.

Ordinals Finance, exit scam gerçekleştirdi

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız günün öne çıkan bir başka hack haberinde, Ordinals Finance’in 1 milyon dolar kıymetinde toplam 269 milyon OFI token ile kaçtığı bildirildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap