Binance, Rus kullanıcıların Mastercard ve Visa kart süreçlerini durdurdu

Binance, Rus kullanıcıların Mastercard ve Visa kart süreçlerini durdurdu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, Rus kullanıcıların Mastercard ve Visa kart süreçlerini durdurdu

Investing.com – İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Rusya’da kullanılan Mastercard ve Visa kartlarıyla yapılan işlemleri durdurdu.

Kripto para platformu, Amerika merkezli ödeme şirketlerinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası operasyonlarını durdurma kararı almasının ardından böyle bir karar alındığını açıkladı.

Rus yatırımcılar Binance platformunda Mastercard ve Visa kartlarını kullanamayacak

Binance, iki ödeme şirketi tarafından açıklanan politika değişiklikleri doğrultusunda, Rusya dışındaki finans kuruluşları tarafından verilen Mastercard ve Visa kartlarıyla başlatılan tüm işlemlerin Binance’te ülke içinde kullanılamayacağını da belirtti.

Diğer yandan kısıtlamanın sadece Binance’in kripto – fiat para hizmeti için geçerli olduğu bildiriliyor. Yaptırım kararlarına paralel olarak bankalar tarafından verilen kartlara konulan bloke işlemi dışında kullanıcıların kişiler arası işlemlerde Rusya merkezli kartlarını kullanmaya devam edebilecekleri dile getirildi.

Geçtiğimiz haftalarda Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonrası Ukrayna’dan tüm Rus kullanıcıların hesaplarını bloke etme çağrısı gelmişti. Bu talep, kripto para piyasalarında yankı bulurken ABD merkezli Coinbase (NASDAQ:COIN) ve Güney Kore merkezli Upbit ve Bithumb borsaları, Rus kullanıcıları için bazı kısıtlamalar getirdi. 

Binance ve Kraken ise yetkili makamlardan gelecek taleplere göre hareket edeceklerini söyleyerek tüm Rus yatırımcıların hesaplarını dondurma talebine sıcak bakmadı. Bu ayın başında Binance CEO’su Changpeng Zhao, yaptırım listesinde olan bireysel ve kurumsal kullanıcılar için yaptırım uygulayacağını ancak diğer kullanıcılar için bir kısıtlama uygulanmayacağını dile getirmişti.

Diğer yandan Changpeng Zhao, bu ay yaptığı son açıklamada Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto para piyasalarını kullanamayacağını zira Rus ekonomisi için kripto piyasalarının çok küçük olduğunu savundu.

Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırımlar uygulamasıyla beraber tüm gözler kripto piyasalarına çevrilmişti. Bu gelişmeyle birlikte rublenin Bitcoin ticaret hacmi son 9 ayın en yüksek seviyesini gördü. 

Binance, Ukrayna’daki insani yardım çabalarında da önemli bir rol oynadı. Kripto borsası, zor durumda olan Ukrayna halkı için 10 milyon dolar bağış yapacağını duyurdu. Ayrıca Binance Charity Foundation, UNICEF’e 2,5 milyon dolar değerinde kripto para gönderdi.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap