Binance idaresinde neler oluyor? İstifa tezleri ortalığı karıştırdı

Binance idaresinde neler oluyor? İstifa tezleri ortalığı karıştırdı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance idaresinde neler oluyor? İstifa tezleri ortalığı karıştırdı

Investing.com – Kripto piyasalarının en yüksek süreç hacmine sahip borsası Binance’in ABD iştirakiyle ilgili istifa haberleri gündeme bomba üzere düştü.

Bloomberg, ismi açıklanmayan kaynağına dayandırdığı haberde Binance.US’in ABD’de düzenleyici problemleriyle ilgilenen üst seviye bir yöneticisinin birçok çalışanıyla birlikte istifa ettiği tez edildi. 

Yaklaşık iki sene evvel borsanın Baş Stratejisi Sorumlusu vazifesine getirilen Patrick Hillmann, savlara nazaran Binance’in ABD’de yaşadığı baskının akabinde şirketten ayrılma kararı aldı. Lakin Hillmann ve Binance’ten şimdi hususla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

Binance, dünya çapında birçok yargı bölgesinde düzenleyici kıskacında bulunurken ABD, bu baskıların en ağır olduğu ülke pozisyonunda. O denli ki Binance’in isminin ABD’deki faaliyetlerinden ötürü yaklaşık iki yıldır Adalet Bakanlığının yürüttüğü bir soruşturmada geçtiği belirtiliyor. Ayrıyeten ABD Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu, Binance’e yönelik bir dava açtı. Geçen ay ise ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulunun (SEC), Binance ve kurucusu Changpeng Zhao’ya karşı dava açarak borsa için düzenleyici krizini doruğa taşıdı.

SEC, borsayı ve kurucusu Zhao’yu müşteri fonlarını kendi çıkarlarına kullanmak, yatırımcı ve düzenleyicileri yanlış yönlendirmek ve menkul değer maddelerini çiğnemek suçlamalarını yöneltti. Binance yetkilileri ise suçlamaları reddederek, SEC ile uyumlu çalışma çabası içinde olduklarını ve açılan dava konusunda hayal kırıklığına uğradıklarını açıklamıştı.  

Düzenleme baskısının akabinde çeşitlik ülkelerde prestiji para sağlayıcısı iştiraklerini da kaybeden borsa, ayrıyeten Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde de lisansının iptal olduğunu gördü. Bununla birlikte Binance’in ABD’nin haricinde en çok sorun yaşadığı ülke Avustralya oldu.

Binance, bu yıl Avustralya’da birinci olarak türev süreçlerini durdurmak zorunda kaldıktan sonra prestiji para sağlayıcılarının hizmet vermeyi bırakmasıyla Avustralya dolar süreçlerinde de sorun yaşadı.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap