Binance, Haziran’dan itibaren Japonya’da yasal olarak faaliyete başlayacak

Binance, Haziran’dan itibaren Japonya’da yasal olarak faaliyete başlayacak

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, Haziran’dan itibaren Japonya’da yasal olarak faaliyete başlayacak

Investing.com – Süreç hacmi açısından dünyanın en büyük kripto borsası pozisyonundaki Binance, Japonya’da resmi olarak faaliyet göstermeye hazırlanıyor.

Binance, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Japonya’da düzenlenmiş kripto borsası Sakura Exchange BitCoin’i (SEBC) satın aldı. Borsa tarafından yapılan son açıklamada SEBC’nin Mayıs ayı prestijiyle faaliyetlerine son vereceği ve akabinde şirket unvanının Binance Japan olarak değiştirilerek Haziran ayında tekrar faaliyetlerine başlayacağı duyuruldu.

SEBC yetkilileri, kullanıcılara ilettikleri iletide kullanıcıların kripto varlıklarını prestiji paraya çevirerek banka hesaplarına göndermeleri gerektiğini iletti. Aksi halde borsa, 5 Haziran tarihinde hesaplarda kalan kripto varlıkları prestiji paraya çevirerek fonlarını kullanıcıların ilgili banka hesaplarına transfer edecek. Bu noktada SEBC, kripto transferine müsaade vermeyen bir borsa olarak kullanıcıların kripto varlıklarını prestiji paraya dönüştürmeye zorlamış oluyor. Öteki yandan 11 süreç çiftine sahip borsa, Mayıs ayı prestijiyle itibari para ve kripto para yatırımlarına müsaade vermeyecek.

Japonya, kripto para borsalarını sıkı düzenlemelere tabi tutuyor

Japonya, kripto para ticareti konusunda sıkı düzenlemeleriyle biliniyor. Kripto borsaları, ülkede faaliyet göstermesi için Japonya Finansal Hizmetler Ajansından lisans almak zorunda. Öteki yandan kripto platformlarında listelenecek kripto varlıkların onayı ise Japonya Sanal Döviz Borsası Kurumu tarafından veriliyor. 

Japonya’da kripto borsalarına yönelik uygulanan başka kurallar; müşteri ve borsa varlıkların farklı cüzdanlarda tutulması, borsa varlıklarının büyük çoğunluğunun soğuk cüzdanlarda tutulması mecburiliği, borsa müşterilerinin prestiji paralarını bir Japon aracı kurumu ya da bankasında tutma zaruriliği olarak biliniyor.

Binance, geçen yıl Japonya’da müsaadesiz faaliyet gösterdiği gerekçesiyle Japon düzenleyiciler tarafından uyarılmıştı. Akabinde bu pazarda faaliyet gösterme niyetini ortaya koyan Binance, yıl sonuna hakikat Sakura Exchange BitCoin’i satın aldı ve böylelikle ülkede faaliyet göstermek için yeni bir lisans alma gerekliliğini atlamış oldu.

Binance, Japonya pazarına girmeye hazırlanırken birtakım yargı bölgelerinde düzenleyici problemleri yaşamaya devam ediyor. Son olarak Avustralya finans piyasası düzenleyicisi, borsanın lisansını, ülkede vadeli süreçleri kayıtsız halde yürüttüğü gerekçesiyle, iptal etti. Bunun yanında ABD Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu, Binance ve kurucusu Changpeng Zhao’ya karşı birtakım düzenleyici ihlalleri gerçekleştirildiği teziyle dava açtı.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap