Binance Coin’deki Bu Değişikliğe Dikkat

Binance Coin’deki Bu Değişikliğe Dikkat

Paylaş
Binance Coin’deki Bu Değişikliğe Dikkat

Kripto para takipçileri, Binance Coin’in whitepaperında yapılan bir değişikliği gün yüzüne çıkardılar. Bu değişikliğin Binance veya BNB için tam olarak ne ifade ettiği henüz bilinmiyor.

Neydi?

Binance, Temmuz 2017’de düzenlediği ilk dijital para arzıyla (ICO) kendi tokenı olan Binance Coin’i kripto para yatırımcılarına tanıttı. Binance bu süreç içerisinde toplam BNB arzının yüzde 10’unu melek yatırımcılara, yüzde 40’ını kurucu ekibe, yüzde 50’sini ise ICO katılımcılarına dağıttı.

Binance, BNB’nin ICO’sunu düzenlerken Binance Coin’in geleceğiyle ilgili oldukça önemli bir not paylaşmıştı. Şirketin planı her mali dönemin sonunda, o dönem elde ettiği toplam karın yüzde 20’sini kullanarak BNB almak ve bunları yok etmekti. Şirket bu planı toplam arzın yüzde 50’si (100 milyon adet) yok edilinceye kadar sürdürecekti.

Bu planın amacı BNB arzını zaman içerisinde aşamalı olarak düşürmek ve en sonunda geriye yalnızca 100 milyon adet BNB bırakmaktı. Böylece BNB’nin arzı zamanla azalacak, talebin de artmasıyla birlikte BNB fiyatında da bir artış görülecekti.

Ne var ki Binance, Binance Coin’in whitepaperında oldukça önemli bir değişiklik yaptı. Binance’in duyurusunu yapmadığı bu değişiklik doğrudan kripto para takipçileri tarafından fark edildi.

Ne Oldu?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Binance, normal şartlar altında elde ettiği karın yüzde 20’sini kullanarak BNB’leri geri alıyordu. Ancak şirket görünüşe göre artık daha farklı bir metot izliyor.

Binance Coin’in şu anki whitepaperına baktığımızda görüyoruz ki şirket planını değiştirmiş. Binance artık BNB’leri geri almak için herhangi bir mali dönemin sonunda elde ettiği toplam karın değil toplam hacmin yüzde 20’sini kullanıyor.

Kaynak: Binance

Messari tarafından aktarılan bilgilere göre Binance geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 38 milyon dolar değerinde BNB yaktı. Bu da normal şartlar altında şirketin geçen dönem 194 milyon dolar kar elde ettiği anlamına gelirdi. Ancak şirketin whitepaperındaki değişiklik gösteriyor ki şirket artık toplam hacmine göre BNB yakıyor.

Larry Cermak’ın belirttiği üzere Binance, whitepaperındaki bu değişikliği “sessiz sedasız” yaptı ve “son iki çeyrektir” toplam karını kullanarak BNB satın almıyor.

Bunun Binance veya Binance Coin için tam olarak ne anlama geldiği henüz bilinmiyor. Ancak bu bilgiler ışığında en azından söyleyebiliriz ki Binance’in yaktığı toplam BNB miktarı artık Binance’in ne kadar kar elde ettiğini göstermiyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap