Binance CEO’su Açıkladı: Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Binance CEO’su Açıkladı: Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Paylaş
Binance CEO’su Açıkladı: Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Binance CEO’su Changpeng Zhao, yeni bir gönderi paylaştı ve kripto paralar hakkındaki görüşlerini anlattı. Özellikle güncel gelişmelere değinen Zhao; ‘Bitcoin güvenli bir liman mıdır?’, ‘BTC fiyatının neden yükselmiyor?’ gibi soruları yanıtladı.

Güvenli Liman Meselesi

Bitcoin’i kimileri dijital altın olarak, kimileri para birimi olarak, kimileriyse yatırım ürünü olarak görüyor. Tabii Bitcoin’i çöp olarak görenleri saymıyoruz.

Bitcoin’in dijital altın olduğunu öne süren isimler son zamanlarda epey sert bir şekilde eleştiriliyorlar. Çünkü, küresel piyasalar değer kaybederken Bitcoin fiyatı da düşmeye başladı. Bu da insanların aklına şu soruyu getirdi: ‘Küresel piyasalar düşerken düşen, yatırımcılara herhangi bir stabilite sağlamayan bir ürün ne kadar güvenli olabilir?’

CZ’den Yanıt

Changpeng Zhao (kısaca CZ), paylaştığı blog gönderisinde bu konuya değindi ve bu sorunun aslında çok açık bir cevabının olmadığını söyledi. Zhao’ya göre insanların sormaları gereken soru ‘Bitcoin güvenli bir liman mıdır, değil midir?’ değil. İnsanlar bunun yerine Bitcoin’in temeline, BTC’nin mevcut durumuna odaklanmalılar.

Bitcoin’in temelinin hala sağlam olduğunu vurgulayan Changpeng Zhao, güvenli liman meselesi hakkında şunları söylüyor:

“Diyelim ki bir botunuz var. Bu bot gayet sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve sizi suyun üstünde tutuyor. Ama diyelim ki bu bot, batan gemi Titanik’e bağlıymış. Bu bot ne kadar sorunsuz çalışıyor olursa olsun, sizi suyun üstünde tutabilir mi? Hayır, tutamaz. Peki siz, botta sorun var diye mi batarsınız? Hayır, bot hala sorunsuz çalışıyordur ama…anladınız siz.

Bitcoin ve diğer kripto paralar da temelde hala aynılar. Hala sorunsuz bir şekilde çalışıyorlar. Hala kısıtlı arzları var, kimse bu arzı kafasına göre arttıramıyor. (Merkez bankaları) bu kadar hızlı şekilde itibari para basmaya devam ederken, ne olacağına siz kendiniz karar verin.”

Zhao bu ‘ilginç’ benzetmeyi yaptıktan sonra bunun kişisel bir soru olduğunu ve Bitcoin’in güveli liman olup olmadığı sorusunun mutlak bir cevabı olmadığını vurguladı.

Bitcoin Neden Düştü?

Changpeng Zhao, Bitcoin fiyatının 7 bin dolardan 4 bin dolara kadar düştüğü gün hakkında da konuştu. Bitcoin fiyatının neden düştüğüyle ilgili görüşlerini paylaşan Zhao bunun aslında birkaç farklı şeye dayandığını belirtti.

Zhao’ya göre insanlar öncelikle sıkı kripto paracılar ve acemi kripto paracılar arasında bir ayrım yapmalılar. Zhao bu iki farklı yatırımcı tipini şöyle özetliyor:

“Ölümüne kripto para destekçisi olan, portföyünün büyük bir kısmını kripto paralara ayıran insanlar var. Bu insanlar çok nadir kripto para satıp itibari para alırlar (eğer büyük bir harcama yapmayacaklarsa). Piyasa düştüğü zaman bu insanlar dipten kripto para alamazlar çünkü ellerinde itibari para kalmaz. O yüzden bu yatırımcılar (düşüş sırasında) büyük bir rol oynamıyorlar.

Bir de acemi kripto para yatırımcıları var. Bu insanlar kripto paralar hakkında pek bilgi sahibi olmayabiliyorlar. Bunlar risk düzeyi artınca veya piyasa paniğe kapılınca kripto paralarını satıyorlar.”

Zhao’ya göre kripto para piyasasındaki hareketlilikleri anlayabilmek için önce bu farklı yatırımcı tiplerini anlayabilmek, yani kabaca yatırımcı psikolojisinden haberdar olmak gerekiyor. Zhao’ya göre Bitcoin fiyatı düşmeye başladığında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur şu:

“Bazı insanlar bir yandan yatırım yapıp, bir yandan da temel gereksinimlerini karşılayabiliyorlar. Bu insanlar yatırım yaptıkları şey (hisse veya kripto para) düşmeye başladığında hala hayatlarını idame ettirebiliyorlar. Yani piyasadaki bir düşüşü kaldırabilecek durumdalar. Hatta bunlar piyasa düşünce dipten hisse/kripto para alıyorlar.

Bir de kirasını ödeyebilmek için yatırım yapan ve kısa vadede para kazanması gereken insanlar var. Bu insanlar piyasa düşüşe geçtiği zaman ellerindeki kripto paraları satıyorlar ki temel gereksinimlerini giderebilsinler.”

Zhao’ya göre kripto para piyasasında düşüşü tetikleyen/hızlandıran, insanları etkileyen/korkutan çok fazla unsur var. Ancak Zhao’ya göre kripto para piyasasını anlamak için önce  yukarıda bahsettiği farklı yatırımcı tiplerini anlamak gerekiyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap