Binance ABD Adalet Bakanlığı ile 4 milyar dolarlık muahedeye hazırlanıyor; SEC Kraken’e dava açtı

Binance ABD Adalet Bakanlığı ile 4 milyar dolarlık muahedeye hazırlanıyor; SEC Kraken’e dava açtı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance ABD Adalet Bakanlığı ile 4 milyar dolarlık muahedeye hazırlanıyor; SEC Kraken’e dava açtı

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), kripto para borsası Kraken’e karşı yasal süreç başlattı. Suçlamalar, Kraken’in stake hizmetlerinin kayıtsız bir menkul değerler borsası olarak faaliyet gösterdiği argümanlarından kaynaklanıyor. Bu yaptırım aksiyonunun Solana, Cardano ve Algorand dahil olmak üzere birçok kripto para ünitesi için tesirleri vardır.

Bloomberg’deki ETF uzmanları, bu dava ile SEC tarafından öbür kripto para borsalarına karşı alınan evvelki tedbirler ortasındaki benzerliklere dikkat çekti. SEC’in bu atağı, kripto ile ilgili hizmetleri düzenleyici inceleme altına almak ve mevcut menkul değerler maddelerine ahengi sağlamak için devam eden bir uğraşa işaret ediyor.

İlgili bir gelişme olarak, kripto para piyasasının bir öbür büyük oyuncusu olan Binance’in ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ile bir muahedeye yaklaştığı bildiriliyor. Muahede, CEO Changpeng Zhao’nun sık sık “4” sayısına atıfta bulunmasıyla uyumlu olarak 4 milyar dolar meblağında olabilir. Bu potansiyel mutabakat, Binance’in dolandırıcılık ve kara para aklama faaliyetlerine karıştığı savıyla ilgili uzun müddettir devam eden soruşturmayı potansiyel olarak çözecek bir ertelenmiş kovuşturma düzenlemesini içerecektir.

Bu yasal zorluklar, kripto para borsalarının global olarak artan düzenleyici baskılarla karşı karşıya kaldığı bir devirde ortaya çıkıyor. Her iki dava da, dijital varlık düzenlemesinin evrilen görüntüsünün ve yetkililerin süratle büyüyen kripto piyasasında yasadışı faaliyetler ve yatırımcıların korunmasına ait kaygıları gidermek için attıkları adımların altını çiziyor.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap