Bill Gates’in Koronavirüs Uyarısı: “20 Yılda Bir Göreceğiz”

Bill Gates’in Koronavirüs Uyarısı: “20 Yılda Bir Göreceğiz”

Paylaş
Bill Gates’in Koronavirüs Uyarısı: “20 Yılda Bir Göreceğiz”

Microsoft’un kurucularından Bill Gates Koronavirüs ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Şu anda hayatta olan hiç kimsenin Koronavirüs kadar “büyük bir olaya tanıklık etmediğini” söyleyen Gates, “her 20 yılda bir buna benzer bir salgınla” karşılaşacağımızı düşünüyor.

Önceden Uyarmıştı

Dünyanın en zengin ikinci ismi olarak gösterilen Bill Gates bundan birkaç yıl önce buna benzer bir olayla karşılaşabileceğimizi söylemişti. 2015 yılında verdiği Ted Talks konuşmasında buna benzer bir salgınla karşılaşabileceğimizi söyleyen Gates, o dönemde “henüz paniğe gerek olmadığını” belirtmişti.

Gates 2015 yılında paniğe gerek olmadığını söylemişti söylemesine ama kendisi aynı zamanda insanlara “hazırlıklı olmaları gerektiğini” de hatırlatmıştı. Koronavirüsü değerlendiren, Gates birçok devletin kendisinin yıllar önce verdiği bu tavsiyeye uymadığını düşünüyor.

Pahalıya Patladı

ABD, Japonya gibi ülkeler Koronavirüs ile mücadele edebilmek için trilyonlarca doları gözden çıkardılar. ABD Merkez Bankası (Fed) geçtiğimiz gün 2.3 trilyon dolarlık yeni bir önlem paketi hazırladı. Japonya da geçtiğimiz günlerde neredeyse 1 trilyon dolarlık bir paketin duyurusunu yapmıştı.

Bill Gates’in açıklamalarına göre eğer bu devletler bu salgına olması gerektiğini gibi hazırlanmış olsalardı bu kadar fazla para harcamak zorunda kalmayacaklardı. Financial Times’a konuşan Gates şunları söylüyor:

“Şu ana kadarki müdahalelerimizin maliyeti trilyonlarca dolar olmamalıydı. Ama bilim ortada. Ülkeler kendilerini geliştireceklerdir.”

Duruma yine de iyi tarafından bakmaya çalışan Gates bunun bir ders niteliğinde olduğunu ve devletlerin bir sonraki salgına karşı daha fazla önlem alacaklarını düşünüyor. Kendisinin açıklamalarına göre Koronavirüsten ders alan devletler ve insanlar artık daha dikkatli yaşayacaklar:

“İnsanlar şimdi ‘Evet, insanların ne kadar seyahat ettiklerini düşünecek olursak her 20 yılda bir buna benzer bir virüsle karşı karşıya kalabiliriz’ diyorlar. O yüzden insanlar devletin bu (önlemleri) bir öncelik haline getirmesini isteyecekler.”

Wimbledon Örneği

Gates’in “zamanında hazırlanmış olsaydık bu kadar para harcamamıza gerek kalmayacaktı” yorumu gerçekten doğru. Kendisi bahsetmese de bunun bir örneğini kısa süre önce Wimbledon ile gördük.

All-England Lawn Tennis Club (AELTC) bilindiği üzere her yıl dünyanın en büyük spor etkinliklerinden biri olan Wimbledon’ı düzenliyor. Fakat AELTC kısa süre önce bu yılki Wimbledon’ın Koronavirüs nedeniyle iptal edildiğini açıkladı. AELTC’nin aldığı bu iptal kararı normalde milyonlarca dolarlık bir zarara yol açacaktı. Ama böyle olmadı.

AELTC Wimbledon’ın buna benzer bir salgın yüzünden iptal edilmesi ihtimaline karşı sigortaya 17 yıl boyunca her yıl 2 milyon dolar ödeme yaptı. Yani AELTC buna benzer bir ihtimale karşı 34 milyon dolar para harcadı.

İşte bu ihtimal bu yıl gerçek oldu ve Wimbledon iptal edildi. Ve AELTC, son 17 yıl içerisinde yaptığı hazırlıklar sayesinde sigortadan 141 milyon dolar ödeme alacak. Bu durum aslında bu gibi senaryolara karşı önlem almanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap