Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçesinde kripto para regülasyonları da yer aldı

Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçesinde kripto para regülasyonları da yer aldı

Paylaş
Uzman Coin: Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçesinde kripto para regülasyonları da yer aldı

ABD Başkanı Joe Biden’ın dün açıkladığı 6 trilyon dolarlık 2022 mali yılı harcama bütçesinin içinde kripto para regülasyonlarının da yer aldığı ortaya çıktı.

Detayları ilk kez bugün yayınlanan bütçe dosyalarında, finans şirketlerinin hem vergi dairesi IRS hem de Hazine Bakanlığı’nın alt kurumlarına ne tür bildirimler yapması gerektiği konusunda çeşitli öneriler bulunuyor.

Tekliflerin bir bölümünde kripto paralar ve aracı kurumlar da yer alıyor ve borsalar ile cüzdan sağlayıcı gibi aracı kurumların devlete verdiği bilgi skalasının genişletildiği belirtiliyor:

“Teklif, içinde ABD merkezli kripto para borsaları ve cüzdan hizmeti sağlayıcılarının da olduğu aracı kurumların, hizmet verdikleri şirketin kripto varlık miktarının yanısıra, bir ortaklık şirketiyse, ABD’li olmayan önemli ortakları hakkında da bilgi vermelerini zorunlu kılar”

Dolayısıyla ortaklık olan şirketlerde verilmesi gereken bilgiler arasında brüt gelir ve satış bilgilerinin yanında ‘önemli dış ülke hisse sahipleri’ de yer alıyor. Belgeye göre teklif ayrıca 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.

“Kripto paralarla yapılan vergi kaçakçılığı…”

Teklifle ilgili ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Kripto paralarla yapılan vergi kaçakçılığı giderek büyüyen bir problem olmuştur. Kripto endüstrisi tamamen dijital olduğu için, vergi mükellefleri işlemlerini ‘off-shore’ kripto para borsalarıyla, ABD dışına çıkmadan yapabilmektedirler.”

Hesaplarla ilgili kapsamlı rapor

Hazine Bakanlığı’nın dokümanlarına göre teklifin içinde kripto paralarla ilgili başka koşullar da bulunuyor. Bunlardan biri de vergi kanunlarıyla uyum sağlanması için ‘kapsamlı’ şekilde hesap bilgilerinin aktarılması… Buna göre, kripto para borsaları ve saklama hizmeti veren şirketlerin de içinde olduğu finansal kurumlar, en az 600 doların üzerindeki transferin yapıldığı hesaplarla ilgili kurumlara detaylı bilgi vermek zorundalar.

10 bin doların üzerindeki transferler bildirilmek zorunda

Teklifte ayrıca 10 bin dolar üzerindeki kripto varlıkları alan şirketin de bu transferi bildirmek zorunda olduğu belirtildi:

“Bildirim koşullarının geçerli olduğu bir başka durum da, vergi mükellefi olan kişinin bir aracı kurumdan kripto varlık aldıktan sonra bunu başka bir aracı kuruma aktarmasıdır. Burada 10 bin dolar değerin üzerindeki kripto varlıkları alan şirket, bu işlemleri raporlamak zorundadır”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap