Batı yaptırımları Japonya’da da kripto ve döviz yasasını değiştiriyor!

Batı yaptırımları Japonya’da da kripto ve döviz yasasını değiştiriyor!

Paylaş
Uzman Coin: Batı yaptırımları Japonya’da da kripto ve döviz yasasını değiştiriyor!

Rus oligarkların Batı yaptırımlarını delmemesi için harekete geçen ülkelere Japonya da eklendi. Uzakdoğu ülkesinde hükumet kabinesi lideri Hirokazu Matsuno, bugün yaptığı açıklamada, hükumetin döviz ve döviz işlemleri yasasında değişiklik yapacağını belirtti. Matsuno, Rusların dijital varlıklar vasıtasıyla yaptırımları delmemesi için böyle bir hamle yapacaklarını söyledi.

Başbakan ve maliye bakanı da konuştu

Japonya başbakanı Fumio Kishida da, bugünkü parlamento toplantısında, ilgili kanunun değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Kishida’nın bu açıklamasının, geçen hafta Belçika’da katıldığı G-7 zirvesinden dönüşünde gelmesi de dikkat çekti. Ülkenin maliye bakanı da Reuters’e yaptığı açıklamada, değişiklik için görüşmelerin sürdüğünü ancak daha fazla detay veremeyeceğini söyledi.

“Bankalar gibi kripto para borsaları da kontrol edilecek”

Konuyla ilgili konuşan Japon araştırma ve teknoloji şirketi Mizuho’nun başekonomisti Saisuke Sakai ise yaptığı değerlendirmede değişikliğin muhtemelen kripto para borsalarını da kapsayacağını ve bu borsaların bankalar gibi denetleneceğini ve müşterilerin Rus bağlantılı işlemler yapıp yapmadıklarının belirleneceğini dile getirdi.

100’den fazla varlık dondurma işlemi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan yaptırımlar furyasına katılan ülkeler arasında Japonya da bulunuyor. Japonya şu ana kadar Rus oligark, banka, kurum ve yetkililerine 100’den fazla varlık dondurma işlemi uyguladı. Uzakdoğu ülkesi ayrıca Rusya’ya yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatını da durdurdu. Rusya’nın en çok teknoloji ürünü ithal ettiği ülke Japonya’ydı.

Bu ayın başlarında da, Japonya’nın mâli regülatörü, ülkedeki yaklaşık 30 kripto borsasına, yaptırım hedeflerinin varlık işlemleri yapmaması yönünd euyarı göndermişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap