Banknot Kullanımı Koronavirüs Yüzünden Azalıyor

Banknot Kullanımı Koronavirüs Yüzünden Azalıyor

Paylaş
Banknot Kullanımı Koronavirüs Yüzünden Azalıyor

İnsanlar kendilerini Koronavirüsten koruyabilmek için dışarı çıkmıyor, sosyal mesafe kuralına uyuyor, maske takıyor ve kirli şeylere dokunmamaya çalışıyorlar. İnsanların artık uzak durmaya çalıştıkları şeyler arasında kağıt ve madeni paralar da yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaların ardından fiziki paraların ne kadar tehlikeli olabileceğini görmüş olduk. Koronavirüsün kağıt paranın yüzeyinde birkaç gün boyunca yaşayabileceği ve bu sayede insanlara bulaşabileceği düşünülüyor.

Dijital Para Düşüncesi

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), bunun çok önemli bir gelişme olduğuna inanıyor. BIS araştırmacılarına göre insanlar bu bilgiyi öğrendikten sonra fiziki paradan uzak durmaya ve dijital, temassız ödeme yöntemlerine yönelmeye başladılar. Bu noktada akıllara şu soru geliyor: Zamanla dijital merkez bankası parası görür müyüz?

BIS’in bu soruya cevabı ‘belki’ oluyor. BIS tarafından yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanlar özellikle Koronavirüs yüzünden dijital ödeme yöntemlerine ilgi göstermeye başladılar. Eğer insanlar önümüzdeki ay ve yıllarda fiziki para kullanımını iyice azaltırlarsa merkez bankaları kendi dijital paralarını geliştirmeyi ciddi ciddi düşünebilirler.

Şu anda Venezuela kendi dijital parasını çıkarmış durumda, Bahamalar kendi dijital parasını test ediyor, Çin ise henüz projeyi geliştirme aşamasında. Ülkemizde de bu yönde bazı çalışmalar olduğunu biliyoruz. Uluslararası Ödemeler Bankası’na göre ilerleyen zamanlarda daha fazla merkez bankasının bu yönde adım atması mümkün.

Bazı Sorunlar Var

İnsanlar Koronavirüs yüzünden dijital ödeme yöntemlerine yöneldiler yönelmesine ama hala belli başlı sorunlar var. Bunların başında da hala fiziki para kullanmayı tercih eden insanlar geliyor.

Birkaç hafta önce Türkiye’deki dijital dönüşüm süreciyle ilgili bir yazı paylaştık ve ülkedeki para kullanım alışkanlıklarına değindik. Bu yazımızda da görebileceğiniz üzere ülke genelinde hala itibari para kullanan (hatta kullanmak zorunda kalan) çok fazla sayıda insan var.

Kaynak: BIS

Eğer bir merkez bankası kendi dijital parasını geliştirmeyi düşünüyorsa öncelikle bu insanların dijital para kullanabilecekleri bir altyapı geliştirmesi, buna uygun bir ortam hazırlaması gerekiyor. Uluslararası Ödemeler Bankası’na göre kendi dijital parasını geliştirmek isteyen bir merkez bankasının önündeki en büyük sorun bu olabilir.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap