Bankaların kripto ilgisi artıyor: Societe Generale, Fransa’da kripto lisansı alan birinci banka oldu

Bankaların kripto ilgisi artıyor: Societe Generale, Fransa’da kripto lisansı alan birinci banka oldu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bankaların kripto ilgisi artıyor: Societe Generale, Fransa’da kripto lisansı alan birinci banka oldu

Investing.com – Fransa merkezli banka Societe Generale, ülkede kripto hizmetleri sunmak için lisans alan birinci banka oldu. Bu, 2023 yılında klasik finans şirketlerin kripto ilgisini yansıtan son gelişme olarak öne çıktı. 

Fransa mali düzenleyicisi tarafından yapılan bildirime nazaran Societe Generale’in kripto departmanı Forge, kripto saklama, ticaret ve satış da dahil olmak üzere bölümde faaliyet göstermek için lisans sahibi oldu. Bunun yanında Binance de dahil olmak üzere birçok kripto şirketinin Fransız düzenleyicisinde kaydı bulunuyor. Lakin Fransa’nın en büyük bankaları ortasındaki Societe Generale’in bu atağı, lisans alan birinci banka olarak dikkat çekti. 

Öte yandan Fransa’da kripto kesimine yönelik sıkı bir düzenleme süreci bulunuyor. Ülkede kara para aklama ve terörün finansmanını tedbire kuralları çerçevesinde sıkı tedbirler alınıyor. Geçen ay ülkede bu mevzudaki bir soruşturma kapsamında Binance’in isminin geçmesi, piyasada kısa vadeli bir panik yarattı.

Fransız bankası kripto dalında faaliyet gösterecek iştiraki FORGE ile kripto piyasalarıyla klasik finans piyasaları ortasında köprü olmayı hedefliyor. Bu bağlamda şirket, Nisan ayında platformda sabit kripto para ünitesi olarak geliştirilen convertible varlığını geliştirdi. FORGE’nin sabit kripto para varlığı, Ethereum ağında geliştirildi ve kripto paranın kurumsal kullanıma uyumlu olduğu bildirildi.

Geleneksel finans devleri kripto dalını desteklemeye devam ediyor

Bankalar, bu yıl kripto sanayisinde yer edinmek için kritik ataklar yaparken klâsik finans devleri, bu akımın öncüleri ortasında yer aldı. 2019 yılından bu yana kripto temelli yatırım eserleri sunan yatırım şirketi Fidelity, bu alanda aktifliğini artırmak için spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunurken BlackRock’ın atılımını takip etti.

2023 yılında %80’i bulan paha artışı kaydeden Bitcoin, piyasayı domine etmeye karar verirken bu üslup klasik finans kanadından gelen haberleri sanayiyi desteklemeye devam ediyor. Böylelikle kripto para piyasasının son aylarda geniş çaplı takviye bulmasıyla olumsuz olayların tesirinin daha kısa müddette atlatıldığı görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap