Bankacılık telaşları tekrar gündeme gelirken Bitcoin 28.000 doları aştı

Bankacılık telaşları tekrar gündeme gelirken Bitcoin 28.000 doları aştı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bankacılık telaşları tekrar gündeme gelirken Bitcoin 28.000 doları aştı

Investing.com – Kripto piyasasında dün ABD süreç saatlerinde yükseliş görülürken piyasa hafta sonundan bu yana devam eden yatay seyrini üst istikametli kırdı. 

Bitcoin, dün ABD seansı öncesi 27.500 dolar düzeyinin altında süreç görürken alımların hızlanmasıyla %4’e yakın bir kıymet artışı kaydederek yeni güne 28.400 dolara yakın bir düzeyde başladı.Ethereum’da da emsal bir ivme görülürken en büyük ikinci kripto para, dün 1.800 dolar sonunu test ettikten sonra güne 1.870 dolar düzeylerinde başladı. 

Kripto varlıklarda yükseliş, dün bankaların birinci çeyrek bilançolarının açıklanmaya başlamasına denk geldi. Bilhassa First Republic Bank’ten birinci çeyrekte çıkan mevduat ölçüsünün beklentilerinin üzerinde olması tasa kaynağıydı. Açıklanan bilgilere nazaran bankadan yılın birinci çeyreğinde 72 milyar dolarlık mevduat çıkışı beklenirken gerçekleşen sayı, 102 milyar dolar oldu. 

Bu gelişmeler ışığında dün ABD borsaları satıcılı hareket etti. Bitcoin piyasası ise bu sefer pay piyasalarından olumlu ayrışan bir görünüme sahip. Kripto piyasalarının genel olarak S&P 500 endeksiyle korelasyonunun yüksek olduğu görülse de Santiment son tweet’inde bu yakın ilginin son vakitlerde bozulmaya başladığına dikkat çekti.

Standard Chartered tarafından bu hafta Bitcoin ile yapılan yorumda kripto paranın bankacılık krizi kaynaklı primlendiği üzerinde durulurken kripto kışının bittiği formunda söz kullanıldı. Bitcoin’in 30.000 dolara kadar yükselmesinde bankacılık telaşlarının başrol oynadığını düşünen banka, bu ivmenin devamı halinde BTC’nin 2024 yılının sonuna kadar 100.000 dolara yanlışsız hareket edebileceğini varsayım etti. 

Bununla birlikte son sıçrama kripto piyasasındaki satış durumlarının kıymetli ölçüde tavsiye olmasına neden oldu. Coinglass datalarına nazaran vadeli süreçlerde yaklaşık 77 milyon dolara yakın durum tasfiye oldu. Kapanan vadeli hesapların %77’sini satış (short) durumları oluşturdu. En büyük tasfiye süreç ise tek seferde kapanan 1.83 milyon dolar ile Bybit borsasındaki BTC konumu oldu.

Kripto paralarda son yükselişin akabinde sabah saatlerinde yatay bir görünüm kelam konusuyken son saatte gelen alımlarla BTC’nin 28.800 dolar ve ETH’nin tekrar 1.870 dolar bandına gerçek hareketlendiği gözlemleniyor. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap