Bankacılık devi HSBC, Sandbox platformuyla Metaverse’e adım atıyor

Bankacılık devi HSBC, Sandbox platformuyla Metaverse’e adım atıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bankacılık devi HSBC, Sandbox platformuyla Metaverse’e adım atıyor

Investing.com – Küresel bankacılık devi HSBC, Metaverse açılımı için Sandbox platformunu tercih etti. HSBC, böylece Sandbox’taki sanal arsa alımıyla Metaverse’e adım atan son kurumsal şirket oluyor.

Sandbox bugün yayımladığı bir duyuruda İngiltere merkezli dünyanın en büyük bankalarından biri olan HSBC’nin Metaverse alanında faaliyet göstermek için sanal dünyada bir arsa satın aldığını açıkladı. HSBC’nin Metaverse alanında ne tür bir faaliyet vereceğiyle ilgili detaylar ise henüz paylaşılmadı. 

HSBC Asya-Pasifik bölgesi pazarlama müdürü Suresh Balaji, konuyla ilgili bir açıklama yaparken bankanın gelişmekte olan platformlar ile yeni deneyimler oluşturmak için büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Bu bağlamda Metaverse, mevcut ve potansiyel müşteriler için yeni bir fırsat kapısı olarak görülüyor.

Hong Kong oyun şirketi Animoca Brands’in bir yan kuruluşu olan Sandbox, geçen yıl Kasım ayında SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde tamamlanan bir finansman turunda 93 milyon dolar toplayarak gündeme gelmişti.

HSBC, Sandbox ekosistemine dahil olan son kurumsal şirket oluyor

HSBC’nin Sandbox platformuna dahil olmasının yanı sıra Ubisoft, Warner Music Group, Gucci gibi dev şirketlerde Metaverse alanına giriş için Sandbox’ı tercih edenler arasında bulunuyor.

Sandbox kurucu ortağı ve COO’su Sebastien Borget, HSBC gibi dev şirketlerin Metaverse’e ilgi göstermesinin Web3’ün benimsenmesinde önemli bir adım olduğunu söyledi.

Kripto para piyasalarıyla yakın bir ilişki içinde olan Metaverse, geçen seneden bu yana kurumsal şirketlerin yoğun ilgisiyle karşı karşıya. Bugün kripto ekosisteminde Metaverse tokenlerinin toplam piyasa değeri, 24 milyar dolar olarak gözüküyor. Sektördeki toplam kripto varlıkların ortalama günlük işlem hacimleri ise 2,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. 

Decentraland (MANA), sektörün en büyük kripto varlığı olarak 4,2 milyar dolar piyasa değerine sahip. Sandbox ise 3 milyar dolar piyasa değeriyle ikinci sırada yer alıyor.

Sand tokeni ne durumda?

Sandbox platformunun yerel tokeni SAND, haftaya 2,7 doların altında başladıktan sonra bugün yüzde 7 değer artışı görerek 3 dolar sınırına kadar ulaştı. Diğer yandan Sand tokeni, 2021 Kasım döneminde 8,48 dolar ile tüm zamanların en yüksek değerini gördükten sonra genel piyasayla birlikte düşüş trendine girdi ve bu süreçte 2,5 dolar bandına kadar geriledi. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap