Axie Infinity’nin Ronin köprüsü hack’lendi, 173.600 ETH çalındı

Axie Infinity’nin Ronin köprüsü hack’lendi, 173.600 ETH çalındı

Paylaş
Uzman Coin: Axie Infinity’nin Ronin köprüsü hack’lendi, 173.600 ETH çalındı

Axie Infinity oyunu için Sky Mavis tarafından özel olarak geliştirilmiş olan Ethereum ile bağlantılı yan zincir Ronin’den 173 bin 600 ETH ve 25.5 milyon USDC çalındı. Açıklama, Ronin tarafından yapıldı.

Bu sabah keşfedilen saldırının 23 Mart’ta iki işlemde gerçekleştiği kaydedildi. Saldırganın sahte para çekme işlemleri yapmak için hack’lenmiş özel anahtarları kullandığı, olayın ise bugün bir kullanıcının köprüden 5 bin ETH çekemediğini bildirmesinden sonra anlaşıldığı aktarıldı.

Açıklamada, saldırı hakkında detaylar da verildi. Buna göre saldırgan, 9 doğrulayıcı node’dan oluşan ve bir para yatırma veya çekme işlemini tamamlamak için 5 node’un imzasının gerektiği Ronin’de Sky Mavis’in 4 node’u ve ayrıca Axie DAO’nun yönettiği bir node’u kontrol etmeyi başardı. Axie DAO node’unun işlemi imzalamasını ise Sky Mavis’in sistemlerine erişerek bulduğu arka kapıyla sağladı.

Saldırı sonrası alınan önlemler

Ronin ekibi, olay keşfedildikten sonra doğrulayıcı eşiğini beşten sekize çıkardı. Büyük borsaların güvenlik ekipleriyle temasa geçildi. Ek olarak Ronin köprüsü ve Katana DEX geçici olarak devre dışı bırakıldı. Devlet kurumlarıyla da doğrudan çalışıldığı belirtildi.

Son olarak Ronin’deki tüm AXS, RON ve SLP’lerin güvende olduğu, Sky Mavis’in çalınan tüm varlıkların geri alınmasını veya tanzim edilmesini sağlamayı taahhüt ettiği aktarıldı.

RON token’ı yüzde 20 düştü

Ronin, Axie Infinity kullanıcıları tarafından para yatırma-çekme, staking vb. parasal işlemler için yoğun olarak kullanılıyordu. Ronin’in RON token’ı, haberin ardından yüzde 20 oranında düşüş yaşadı.

DeFi’daki en büyük hack olayı

Yaşanan saldırı, DeFi’daki en büyük hack vakası olarak kayda geçti. Bundan önceki en büyük DeFi saldırısı, Ağustos 2021’de Poly Network’te yaşanmıştı ve protokolden 600 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap