Avustralya’dan Ulusal Blockchain Yol Haritası

Avustralya’dan Ulusal Blockchain Yol Haritası

Paylaş
Avustralya’dan Ulusal Blockchain Yol Haritası

Avustralya hükümeti dün, ülkede Blockchain teknolojisinin benimsenmesine yardımcı olmak için ulusal bir Blockchain yol haritası yayınladı. Hükümetin Sanayi Bakanlığı tarafından yayınlanan 52 sayfalık yol haritasında Blockchain’in iş potansiyeli yaratma, şirketlere para tasarrufu saplama ve Avustralya’nın ekonomik büyümesini artırma potansiyeline sahip olduğu belirtildi.

Beş yıllık yol haritası bu süreç içinde, düzenleyici çerçeveler getirmeyi, insanların Blockchain becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı ve küresel yatırım/işbirliği fırsatlarının arttırılmasını hedefliyor. Yapılan açıklamalara göre bu yol haritası Avustralya’nın “Blockchain’le güçlendirilmiş bir geleceğe” doğru ilerlemesine yardımcı olacak. Hükümet bu amaçla 12 adımlı bir yaklaşım benimsiyor.

5 Yıllık Plan

Ulusal Blockchain Yol Haritası Danışma Komitesi’ni resmileştirilecek ve Ulusal Blockchain Yol Haritası Yönlendirme Komitesi olarak yeniden adlandırılacak.Blockchain kullanım örneklerini analiz etmek için çalışma grupları oluşturulacak.Tarım, eğitim ve finans gibi sektörlerdeki kullanım örneklerine ilişkin seçenekler araştırılacak.Mevcut hükümet kullanım örneklerinden öğrenilenlerin tartışılması için bir grup Blockchain kullanıcısında faydalanılacak.Etkili devlet hizmetleri sağlamak için Blockchain kullanan ülkelerin örneklerini incelemek için uluslararası araştırmalar yapılacak.İş Araştırma ve İnovasyon Girişimi programına katılmak için Blockchain sağlayıcılarıyla çalışılacak. Blockchain’in daha geniş politika çalışmalarına dahil edildiğinden emin olunacak.Blockchain nitelikleri için ortak çerçeveler ve kurs içeriği geliştirilmesine destek olunacak.Avustralya Blockchain girişimleri için bir yetenek geliştirme programı konusunda Austrade [Avustralya Ticaret ve Yatırım Komisyonu] ile çalışma yapılacak. Bir Blockchain odaklı yatırım programı sunmak için Austrade ile çalışılacak.Diğer ülkelerle pilot projeleri incelemek  için mevcut ikili anlaşmalardan yararlanılacak.Avustralyalı işletmelerin dijital ticaret altyapısına bağlanabilmelerini sağlamak için ilgili devlet daireleriyle çalışılacak.

Tüm bunlara bakıldığında 5 yıl içinde hem devlette hem özel kurumlarda Blockchain teknolojisinin benimsenmesinin hedeflendiğini görüyoruz.

Bunun yanında Avustralya’nın kripto para birimleri konusunda da ılımlı bir yaklaşık benimsediğini biliyoruz. Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi ülke kripto para işlemlerine kısıtlama getirmek yerine geleneksel para işlemlerine kısıtlama getirmeyi tercih etmişti.

Kaynak: The Block

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap