Avustralya Halkı Kripto Paraları Ödeme Yapmak İçin Kullanmıyor

Avustralya Halkı Kripto Paraları Ödeme Yapmak İçin Kullanmıyor

Paylaş
Avustralya Halkı Kripto Paraları Ödeme Yapmak İçin Kullanmıyor

Avustralya Merkez Bankası, Ekim-Kasım 2019 tarihleri arasında binden fazla kişinin katıldığı bir anket düzenledi. Bu ankette insanlara ne gibi ödeme seçeneklerini tercih ettikleri, genel harcama alışkanlıkları vs. soruldu.

Ankette insanlara kripto paralar hakkında da sorular soruldu. Avustralya Merkez Bankası tarafından düzenlenen bu anket gösterdi ki ülkedeki vatandaşların yüzde 1’inden daha azı aktif olarak kripto para kullanıyor.

Kullanım Oranı Düşük

Merkez Bankası tarafından düzenlenen bu ankete göre ülkedeki vatandaşların büyük bir kısmı kripto paralar hakkında bilgi sahibi. Anket katılımcılarının yüzde 80’i kripto paralara aşina olduğunu belirtiyor.

İnsanlar kripto paralar hakkında bilgi sahibi olsalar da aldıkları bir ürünün/hizmetin ödemesini yapmak için kripto para kullanmıyorlar. Daha doğrusu, kripto paraları ödeme yapmak için kullanan insanların oranı bir hayli düşük.

Merkez Bankası tarafından yayınlanan verilere göre bu vatandaşların yüzde 1’inden daha azı herhangi bir ürünün/hizmetin bedelini kripto parayla ödedi.

Diğer Ödeme Seçenekleri

Avustralya’daki insanlar dijital dönüşüm sürecine bariz bir şekilde uyum sağlıyorlar. Bunu insanların ne gibi ödeme seçeneklerini tercih ettiklerine baktığımızda açık bir şekilde görebiliyoruz.

Avustralyalı vatandaşlar 2007 yılında bir şeyin ödemesini yapmak için %69 oranında nakit para kullanıyorlardı. Ancak bu oran yıllar içerisinde düştü, düştü ve 2019’da %27’ye kadar geriledi. Şu anda nakit para kullanan insanların neredeyse yarısı, daha fazla dükkan nakit para kabul ettiği için bunu tercih ediyor.

Bu süreç içerisinde banka/kredi kartı kullanımının ciddi ölçüde artış gösterdiğini görebiliyoruz. 2019 verilerine göre vatandaşların %60’ından fazlası artık ödeme yapmak için banka/kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. İnsanlar ayrıca artık mobil ödeme seçeneklerine de yönelmeye başladılar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap