Avustralya, FTX Borsasının Lisansını İptal Etti!

Avustralya, FTX Borsasının Lisansını İptal Etti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Avustralya, FTX Borsasının Lisansını İptal Etti!

Avustralya Menkul Değerler ve Yatırımlar Kurulu ASIC, iflas etmiş kripto para borsası FTX Australia’nın lisansını iptal etti. Lisansı iptal olan borsa, mahallî müşterilere sonlu finansal hizmetler sunmaya devam edecek. Lakin kripto alım-satım platformu önümüzdeki yılın Temmuz ayında ülkedeki faaliyetine son verecek.

ASIC, Temmuz 2023’e kadar FTX borsasının müşteri ziyanlarını karşılamasını istediğini belirtti. FTX Avustralya, bugüne kadar yaklaşık 30.000 perakende müşteri ve 132 mahallî şirkete hizmet verdi.

Kasım ayındaki iflasın akabinde harekete geçen kurum, FTX Australia’nın mahallî müşteriler için türev ve döviz seçeneklerine müsaade veren lisansını askıya almıştı. Borsasının batışı ile birlikte ülkede faaliyet gösteren bir danışmanlık şirketinin yöneticileri mahallî ayağı yine ayağa kaldırmak için vazifeye başladı.

FTX Yine Faaliyete Geçecek Mi?

Son haftalarda iflas eden kripto devinin yine faaliyete geçmek istediğine dair haberler sık sık güğndeme geliyor. Geçtiğimiz ay bir FTX yöneticisi, ABD’deki mahkemeye kıymetli dokümanları sundu. Evraklara nazaran kripto platformu 7 milyar dolarlık varlığı yine elde etti. Lakin Sam Bankman-Fried idaresinin yanlışsız kullanmadığı 8,7 milyar dolar ise hala kayıp.

Dev kripto para borsasının tekrar aktif olması şimdilik münkün görünmüyor. Bu durum gerçek olsa dahi yatırımcıların bir daha birebir isme sahip bir platforma nasıl güveneceği merak konusu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap