Avrupa Yatırım Fonu, yapay zekâ ve Blockchain için 100 milyon avro fon ayırdı

Avrupa Yatırım Fonu, yapay zekâ ve Blockchain için 100 milyon avro fon ayırdı

Paylaş
Avrupa Yatırım Fonu, yapay zekâ ve Blockchain için 100 milyon avro fon ayırdı

Avrupa Yatırım Fonu (EIF), yapay zeka (AI) ve blockchain odaklı girişim fonları ve yatırımcıları için 100 milyon Euro değerinde özel bir yatırım planı başlatıyor.

Avrupa Komisyonu (EC) desteğiyle EIF, “Avrupa’da blok zincir ve yapay zeka (AI) finansman açığını” ele almak istediğini söyledi.

Bu yatırım planının arkasındaki EIF, AI için blok olarak oluşturulmuş diğer özel yatırımcılardan gelen AI ve blok zincir odaklı girişimler için 300 milyon Euro fon kazanımı bekliyor.

2020’den başlayarak, EIF, ulusal tanıtım bankaları ile ortak yatırımlara olanak sağlayarak bu program çerçevesinde sermayeyi daha da artırabileceğini açıkladı.

Bir blog yazısında EIF, EC ile ortaklığın “düzenleyici ve yasal emsalleri belirlemek, ortak bir karar almak ve Avrupa’daki hem AI hem de blok zincir düzenlemelerine giden yolu kolaylaştırmak için etkili bir güç olabileceğini” söyledi.

AI ve blockchain, yalnızca ticarileştirilip kullanılabiliyorsa hayatları değiştirebilir. Bunun gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz.

EIF’e göre, bu teknolojilerde finansman nadiren Avrupa’daki kavram kanıtı aşamasının ötesine geçiyor. ABD’de elliden fazla bulunan bu tür fonlara kıyasla, Avrupa’da kapalı risk sermayesi fonlarının “sadece bir kısmı” blok zincir yatırım yapıyor.

AI’ye gelince, İngiltere, 2018’de teknolojiye 18,24 milyon dolar yatırım yaparak, Innovate Finance’in 2018 FinTech raporuna göre, 1,74 milyar dolarlık fintek risk sermayesi yatırımının sadece yüzde 1’ini oluşturdu.

EIF, bu rakamları değiştirmek ve “AB çapında yapay zeka ve blockchain konusunda dinamik bir yatırımcı topluluğu” oluşturmak istiyor.

fintechfutures

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap