Avrupa Merkez Bankası’ndan ‘Korona Tahvil’ Önerisi

Avrupa Merkez Bankası’ndan ‘Korona Tahvil’ Önerisi

Paylaş
Avrupa Merkez Bankası’ndan ‘Korona Tahvil’ Önerisi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini hafifletebilmek için yeni bir öneri sundu. Korona tahvili.

Reuters’ın haberine göre Lagarde, Euro bölgesi genelindeki maliye bakanlarıyla birlikte toplantı düzenledi. Lagarde bu toplantı sırasında bir defalığa mahsus olacak şekilde Korona tahvili çıkarmayı önerdi. Lagarde, Koronavirüsün ekonomik etkilerini azaltmak için böyle bir ortak borçlanma yoluna gidilebileceğini düşünüyor.

Destek Görmedi

Christine Lagarde tarafından öne sürülen bu fikir şu an için pek destek görmemişe benziyor.

Avrupa’daki ülkeler ortak şekilde Korona tahvilini çıkararak çok daha kapsamlı teşvik paketleri hazırlayabilir, Avrupa genelindeki vatandaşlara ve şirketlere çok daha etkili bir şekilde yardım edebilirler. Ancak bunun için aynı zamanda yüklü miktarda borçlanmaları gerekir.

Şu anki bilgilere göre başlıca Almanya, Hollanda olmak üzere birkaç farklı ülke daha bu öneriye sıcak yaklaşmıyor.

Selcoin’in Öngörüsü

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde bu öneriyi birkaç saat önce düzenlenen toplantıda dile getirdi. Yerli kripto para sektörünün tanındık isimlerinden Selcoin ise bu öneriyi 16 Mart tarihinde dile getirmişti.

Savaş zamanında da buna benzer bir tahvil çıkartıldığını hatırlatan Selcoin, devletlerin bu yönde bir adım atabileceklerinden bahsetmişti.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da geçtiğimiz günlerde 14 maddelik ekonomi paketini duyurdu ve Türkiye’nin Korona tahvili çıkarması gerektiğini belirtti:

“Hazine, sermayesinin tamamı kamuya ait özel amaçlı bir finansman şirketi kurmalı, sadece Covid-19 salgın önlemleri için kullanılmak kaydıyla ikrazken enflasyona endeksli, sıfır reel faizli 100 Milyar TL özel tertip Devlet İç Borçlanma Senedi ihraç ederek bu şirkete vermelidir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu tahvilleri gerektiğinde bu şirketten veya bu şirketin ödünç vereceği finansal kuruluşlardan doğrudan satın alması yoluyla önlemlere ilişkin harcamalar finanse edilmeli, bütün harcamalar ve aktarımlar bu şirketten şeffaf bir biçimde yapılmalı, Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu gibi aylık olarak ve ayrıntılı biçimde kamuoyuna raporlanmalıdır.”

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap