Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Para Sinyali!

Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Para Sinyali!

Paylaş
Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Para Sinyali!

Lider kripto para birimi Bitcoin’in piyasaya çıkmasının üzerinden 10 yılı aşkın bir süre geçti ve bu durum bütün dünyayı etkisi altına aldı. Önce Çin tarafından başlatılan ve kripto paraların etkisini azaltmak veya kendi ellerini güçlendirmek için geliştirildiği bilinen dijital paralar, şimdi de Avrupa Merkez Bankasının ilgisini çekmeye yetti.

Buna ek olarak geçtiğimiz aylarda Facebook tarafından duyurulan Libra’nın da kesinlikle merkez bankalarına dijital para devrimi konusunda baskı yapmış olduğunu söylemek mümkün. Libra’dan sonra birçok banka dijital paralara karşı çeşitli açıklamalar yapmıştı.

Avrupa Merkez Bankası Kurul Üyesi Benoit Coeure, yakın zamanda yaptığı bir röportajda bankanın dijital para planlarını açıkladı ve böyle bir gelişmenin olumlu olduğunu vurguladı:

”Merkez bankası dijital parası, nakit para artık kullanılmasa bile merkez bankası parasını kullanabilme imkanı sunacaktır. Bu tip bir dijital para birimi farklı biçimler alabilir ve bunun faydaları ile masraflarını hem biz hem de diğer merkez bankaları araştırmaya başladı.”

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap