Avrupa Merkez Bankası "Yüksek Riskli" Gördüğü Kripto Varlıklara Yasak Koyabilir

Avrupa Merkez Bankası "Yüksek Riskli" Gördüğü Kripto Varlıklara Yasak Koyabilir

Paylaş
Avrupa Merkez Bankası "Yüksek Riskli" Gördüğü Kripto Varlıklara Yasak Koyabilir

Kriptokoin – Facebook’un, bir fiat para birimi sepeti ile desteklenen dijital bir varlık olan Libra’yı inşa etme planları arasında hiçbir sıkıntı yoktu aslında.

Proje duyurusunu takip eden aylarda Libra meselesi, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile hassas finansal verilerle güvenilir olamayacağı konusunda uyarıda bulunan dünya çapındaki düzenleyiciler arasında tartışmalara ve öfkeye yol açtı. Ve sonra milyarlarca kullanıcı sorunu bulunuyor. Sosyal medyanın elindeki dijital para biriminin, küresel finansal sisteminin özünü sallayabileceğine inanıyorlar.

Reuters tarafından yayınlanan bir rapora göre, Avrupa Birliği “yüksek riskli” kripto para birimi projelerinde olası bir yasağı düşünecek ve Libra’nın başlatılmasını engellemeye devam edecek.

AB’nin mali düzenleyicileri, dijital para biriminin sürmekte olan gelişimini önlemeyi de içerdiği için “tüm seçeneklerin masada olmasını istiyor.” Çünkü aşırı riskler getiriyor.

Romanya Mali Konseyi Başkanı Daniel Daianu, Libra’nın “çok tehlikeli” olduğunu söylerken, söz konusu varlıkların merkez bankalarına “paralel piyasalara ihtiyaç duyulduğuna inananların mantığının bir parçası olduğuna” işaret ediyor.

Gelecek Cuma günü AB maliye bakanlarıyla yapılacak bir toplantıda görüşülecek olan en son teklifte, Avrupalı düzenleyiciler Libra ve diğer benzer girişimlerin “AB’de faaliyete başlamaması” gerektiğini savunuyorlar.

Facebook tehdidi

Merkez bankalarının rolünü atlatmakla tehdit eden Facebook gibi teknoloji devleri üzerindeki alarm, AB’nin kendi dijital dijital para birimini başlatmayı düşünmesine yol açıyor.

Taslak belgeye göre, “Avrupa Merkez Bankası ve diğer AB merkez bankaları, bu etkinin somut adımlarını göz önünde bulundurarak, merkez bankası dijital para birimleri çıkarmanın zorluklarının yanı sıra fırsatlarını da keşfedebilirler.”

Kripto topluluğu büyük ölçüde Libra ile ilgili bölünmüş durumda olsa da, öneminden dolayı Bitcoin’e, genel olarak kripto topluluğuna, merkezi olmayan sistemlere ve Facebook’un kendisini durdurmaya çalışan düzenleyicilerin gözünde kullanma yeteneğine kadar her şeyi ayrıştırma gibi bir seçenek bulunuyor.

Lubin de tartışmaya dahil oldu

Ethereum ortak yaratıcısı Joseph Lubin, Libra gibi projelerin büyük bir hayranı olduğunu ancak dümende yanlış kaptanın yer aldığını ifade ediyor ve şöyle diyor:

“Facebook’ta güven ve kişisel kimlik konusunda sahip olduğumuz endişeler ile bu projenin sürmesi gerektiğine inanmıyorum.”

Gerçekten merkezi olmayan kripto para birimleri için, Cardano yaratıcısı ve Ethereum ortak yaratıcısı Charles Hoskinson, Libra’nın neden farklı bir tür olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap