Avrupa Merkez Bankası Parayı Desteklemek İçin CBDC’leri Araştırıyor

Avrupa Merkez Bankası Parayı Desteklemek İçin CBDC’leri Araştırıyor

Paylaş
Avrupa Merkez Bankası Parayı Desteklemek İçin CBDC’leri Araştırıyor

Kriptokoin – Avrupa Merkez Bankası (ECB) aslında bir merkez bankası dijital para birimi çıkarmayı düşünüyor. ECB şimdi gerçek bir Avrupa perakende ödeme çözümü yaratma yönünde bir yaklaşım sergilemek istiyor.  ECB ve Belçika Ulusal Bankası Ortak Konferansında, konuyla ilgili olarak ECB Yönetim Kurulu Üyesi Benoît Cœuré şu açıklamaları yapıyor:

“Bir merkez bankası dijital para birimi, elektronik ödemeler daha popüler hale gelse bile vatandaşların merkez bankası parasını kullanabilmelerini sağlayabilir. Bu tür bir dijital para birimi, ECB ve diğer merkez bankalarının şu anda araştırdığı faydalar ve maliyetler, finansal aracılık konusundaki daha geniş sonuçları dikkate alınarak çeşitli biçimlerde olabilir.”

Cœuré ayrıca, merkez bankasının yeni teknolojilerin Euro bölgesindeki ödeme davranışını nasıl değiştirdiğini izlemeye ve keşfetmeye devam edeceğini ve aynı zamanda merkez bankalarının “politikalarını ve araçlarını tüketicilerin korunmasına ve parasal zorluklarla mücadele etmek için ne kadar uyarlamak zorunda kalacağını” araştırmaya devam edeceğini açıkladı.

Merkez Bankası Üstlenmeli

Fransız Ekonomist, merkez bankalarının üstlendiği girişimlerin, Euro bölgesinde hızlı ve verimli perakende ödemeler için özel pazar liderliğindeki çözümleri cesaretlendirmemesi veya “kitlesel hale getirmemesi” gerektiğini de ifade ediyor.

ECB yöneticisi, tek para biriminin yürürlüğe girmesinden 20 yıl sonra, Avrupa’ya özel bir kart’ın da çıkmadığını ifade ediyor. Avrupa dışı kartların nakit dışı ödemelerde kullanımında bir artış olduğunu da ekledi.

Cœuré, mevcut durumun sınır ötesi perakende ödemelerindeki eksikliklerin üstesinden gelmeyi hedefleyen, ucuz ve verimli yeni bir ayrı ödeme ekosistemi kurarak yeni girişimler çektiğini söylemeye devam ediyor. Ancak ona göre, Avrupalı ​​olmayan küresel oyunculara güvenmek ve yeni ekosistemler gibi iki riskli konu bulunuyor. G7’nin stablecoinler hakkındaki raporuna atıfta bulunan Cœuré, stablecoinlerin yarattığı riskler hakkında da konuşuyor ve şöyle diyor:

“Küresel stablecoin düzenlemeleri, örneğin, yasal kesinlik, yatırımcıların korunması, finansal istikrar ve kara para aklamayı önleme gereklilikleriyle uyumluluk gibi çok çeşitli politika alanlarında potansiyel riskleri artırıyor. Kamu yetkilileri, bu stablecoin girişimlerinin çalışmasına izin verilmesi için çıtanın çok yüksek tutulacağını açıkça ortaya koymalı.”

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap