Avrupa Merkez Bankası Eski Başkanı: “Bitcoin Gerçek Değil”

Avrupa Merkez Bankası Eski Başkanı: “Bitcoin Gerçek Değil”

Paylaş
Avrupa Merkez Bankası Eski Başkanı: “Bitcoin Gerçek Değil”

Kriptokoin – Avrupa Merkez Bankası eski başkanı Jean-Claude Trichet’e göre Bitcoin (BTC) bir para biriminin özelliklerinden yoksun ve tamamen spekülatif. Çin haber gazetesi South China Morning Post’un haberine göre 10 Kasım’da yaptığı açıklamada, Trichet’in Caixin’in Pekin’de düzenlediği konferansta bu açıklamaları yaptığı ifade ediliyor.

“Bitcoin’e şiddetle karşıyım”

Etkinlik sırasında, Trichet ayrıca kripto para birimlerinin paranın geleceği olabileceğinden şüphe ettiğini belirtiyor. Bitcoin’in gerçek bir para biriminin özelliklerinden yoksun olduğunu söylüyor ve şöyle diyor:

“Bitcoin’e şiddetle karşıyım ve biraz endişeliyiz. Bir para biriminin sahip olması gereken özelliklere sahip gerçek bir para birimi değil. ”

Trichet ayrıca, kripto para birimini satın almanın birçok bakımdan sadece spekülasyon olduğuna inandığını söylüyor. Ayrıca, bir kripto varlığı sözde gerçek bir varlık tarafından desteklendiğinde bile, “sağlıklı olmadığı” sonucuna vardığı bir çok spekülasyon gözlemlediğini iddia ediyor.

Trichet SDR’yi Libra’ya tercih ediyor

Trichet, Facebook’un Libra’sı ile ilgili olarak da bir Facebook hayranı olmadığını ve şaşırtıcı bir şekilde Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından meydana getirilmiş uluslararası bir rezerv birimi Özel Çekme Haklarını (SDR’leri) tercih ettiğini belirtiyor.

Libra’nın planlarına benzer şekilde, SDR’ler ABD doları, euro, sterlin, yuan ve yen gibi para birimleriyle desteklenmekte. Trichet konuyla ilgili şöyle diyor:

“[Kriptopara] alanındaki parasal değerin kontrolünü tutmak konusunda büyük şüphelerim var. […] Bence yeni stablecoin odaklı uluslararası para birimlerinde […] SDR doğru sepet olurdu. ”

Trichet ayrıca, dünya banknot ve madeni paraları geride bırakırken, kripto para birimlerinin de ileriye gidemeyeceğini söyledi.

Eylül ayında bildirildiği üzere, bir başka eski Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi, Krichet’in sözlerine benzer şekilde kripto para birimleri ve hatta stablecoinlerin “para yerine geçebilecek şekilde tasarlanmadığını” ifade etmişti.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap