Avrupa Merkez Bankası Başkanı Yine Dijital Paralar Hakkında Konuştu

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Yine Dijital Paralar Hakkında Konuştu

Paylaş
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Yine Dijital Paralar Hakkında Konuştu

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, olası bir dijital para projesi hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Merkez bankası tarafından geliştirilecek bir dijital para projesinin belli başlı alanlarda kullanışlı olabileceğini söyleyen Lagarde, böyle bir projenin kendi içerisinde riskler barındırdığını da vurguluyor.

Ciddi Riskler

Avrupa Merkez Bankası, likidite sorunu yaşanan dönemlerde duruma müdahale edebilmek için piyasaya yüklü miktarlarda para pompalayabiliyor.

Zaman zaman faiz hedefini yakalamak için de para pompalayan Avrupa Merkez Bankası, bu likidite enjeksiyonunu özel bankalar aracılığıyla yapabiliyor. ECB’nin özel bankalar aracılığıyla sağladığı bu likidite aşamalı bir şekilde ekonomiye giriyor ve oradan tüketicinin eline ulaşıyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, dijital merkez bankası parasının ise bu süreci değiştirebileceğini düşünüyor. Lagarde’ın açıklamalarına göre merkez bankası tarafından geliştirilecek bir dijital para, özel bankaların eline geçmeden doğrudan tüketiciye aktarılabilir. Ancak bu belli başlı avantajlar sunsa da kendi içinde riskler de taşıyor:

Bir dijital merkez bankası parası, insanların merkez bankası parasını doğrudan kullanmalarını sağlar. Ama böyle bir dijital paranın kendince riskleri de var. Mesela bu tür dijital paralar, para politikalarının yapısını ve bu politikaların reel ekonomiye uyarlanışını değiştirebilir

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap