Avrupa Birliği’nden Blockchain Alanına 400 Milyon Euroluk Yatırım Geliyor

Avrupa Birliği’nden Blockchain Alanına 400 Milyon Euroluk Yatırım Geliyor

Paylaş
Avrupa Birliği’nden Blockchain Alanına 400 Milyon Euroluk Yatırım Geliyor

Kriptokoin – AB’nin ABD ve Çin gibi ülkelerin blok zinciri ve yapay zeka (AI) inovasyonu konusundaki ilerlemeleri karşısında bu ülkelerin gerisinde kalmaması için yeni bir fon kurulmuş durumda.

400 Milyon Euro

Avrupa Yatırım Fonu (EIF) ve Avrupa Komisyonu bir araya gelerek VC fonları, AB üyesi bir kuruluş olan EIF ile AI ve blok zinciri projelerine sermaye sağlayacak özel bir yatırım planı için 100 milyon € (110 milyon $ ‘dan fazla) harcadılar. Çarşamba günü bir blog yazısı bu gelişmeyi “dolaylı olarak KOBİ’lere fon sağlamak için kurulmuş” olarak nitelendiriyor

“Temel yapı” fonunun devreye girmesiyle birlikte, EIF özel yatırımcıların fona 300 milyon Euro (331 milyon $) getirmesi beklenirken, toplamın gelecek yıldan itibaren daha fazla artabileceği ve ulusal promosyon bankalarının plana göre yatırım yaparak ortaklaşa çalışabileceği ifade ediliyor.

Haberlere göre fonun InvestEU Programı kapsamında nihayetinde 2 milyar Avro’ya (2,2 milyar $) yükselebileceği ifade ediliyor.

Yazıya göre, AB zaten blok zinciri için çok fazla para harcıyor (2019 için beklenen harcama tutarı 674 milyon dolar), ancak bu çoğunlukla araştırma ve proof of concept’e yönelik olarak gerçekleştiriliyor.

International Data Corporation’ın atıfta bulunduğu rakamlara göre, ABD, 1,1 milyar dolarlık harcama ile en büyük harcama yapan ülke oldu ve Çin 319 milyon dolar ile ikinci sırada.

Fon Önemli Gelişmeler Sağlayacak

Yeni fonun, AB’de “daha büyük ölçekli projeler geliştirmek için çok fazla harcama yapılmadığı” gerçeğine işaret etmesi amaçlanıyor.

EIF, “Yenilikçi AI ve blockchain şirketleri portföyüne yatırım yapmak, AI ve blockchain konusunda dinamik bir AB çapında yatırımcı topluluğu oluşturmaya yardımcı olacak. Ulusal tanıtım bankalarını dahil ederek, yatırımların hacmini ulusal düzeyde artırabiliriz” açıklamasını yapıyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap